Po niepokojących doniesieniach dotyczących walk na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej indeksy w Europie rozpoczęły piątkową sesję od spadków. Warszawa nie była wyjątkiem. WIG20 spadł poniżej psychologicznego poziomu 2 tys. pkt. Taniały niemal wszystkie tworzące go spółki. Rodzynkami w tym zestawieniu były JSW oraz Tauron.
Roszady w WIG20...
Notowaniom tej ostatniej spółki nie zaszkodzi informacja, że opuści ona po sesji 18 marca WIG20. Nie było to zresztą zaskoczenie. Podobnie w przypadku drugiej spółki, która została zdegradowana do mWIG40 – analitycy zgodnie zakładali, że będzie to Mercator Medical. Jego akcje w piątek taniały w podobnej skali jak cały rynek: około 2–3 proc. Kiedy Mercator awansował do WIG20 – wiosną zeszłego roku – jego wycena na giełdzie sięgała 4 mld zł. Teraz to niespełna 0,8 mld zł. Przedstawiciele Mercatora oceniają, że akcje są niedowartościowane. Świadczą o tym zrealizowane kilka dni temu transakcje zakupu walorów przez kilku insiderów, w tym prezesa i wiodącego akcjonariusza spółki.
Czytaj więcej
GPW ogłosiła nowe składy kluczowych indeksów. Zmiany wejdą w życie po sesji 18 marca.
Na miejsce Tauronu i Mercatora do WIG20 wejdą mBank i Pepco. Akcje mBanku w piątek mocno taniały wraz z falą wyprzedaży walorów innych spółek finansowych (WIG-banki tracił ponad 4 proc.). Pepco też notowało przecenę, ale zdecydowanie słabszą, sięgającą 1 proc. Pepco zadebiutowało na GPW niespełna rok temu. Dołączy do grupy spółek handlowych obecnych w WIG20. Obecnie są to odzieżowe LPP, sieć sklepów Dino oraz działające w sektorze e-commerce Allegro. Te cztery firmy (razem z Pepco) będą odpowiadały łącznie za niemal 20 proc. całego portfela indeksu.
Z komunikatu GPW Benchmark wynika, że na liście rezerwowej do WIG20 znalazło się siedem spółek. Są to: Alior Bank, Millennium, Kęty, Kruk, Tauron, Kernel i Budimex.