Pod względem przeciętnych stóp zwrotu grupa względnie małych spółek (o kapitalizacji od 100 do 500 mln zł) niewiele różniła się w minionym roku od opisanych na poprzedniej stronie średnich firm. Mediana stopy zwrotu w tym gronie (liczącym 108 firm) wyniosła 53 proc. i była nieznacznie niższa niż w przypadku "średniaków". Nieco inaczej sytuacja przedstawia się natomiast, jeśli wziąć pod uwagę jedynie pierwszych 30 spółek z obu rankingów (patrz tabela). W tym przypadku małe przedsiębiorstwa z przeciętnym wynikiem równym 157,4 proc. zdecydowanie wygrały ze "średniakami" (104,5 proc.).
[srodtytul]Motoryzacja na topie[/srodtytul]
Ciekawe, że podobnie jak w przypadku rankingu zarówno firm średnich, jak i dużych także tu zestawienie otwiera przedsiębiorstwo o zagranicznym rodowodzie - ACE. Hiszpański producent komponentów do hamulców samochodowych (posiadający fabrykę również w Polsce) szybko wrócił do łask inwestorów. Podczas gdy w czasie bessy jego notowania pogrążyły obawy o kondycję przemysłu motoryzacyjnego na świecie, to wraz z namacalnymi efektami ożywienia gospodarczego i programów pomocowych w USA i Europie Zachodniej miejsce strachu zajęła nadzieja.
Duże zyski z akcji ACE można wytłumaczyć w sposób podobny jak w przypadku zwycięzców rankingów opisanych na poprzednich stronach. Kluczowe było silne niedowartościowanie w kulminacyjnym punkcie bessy (wskaźnik C/WK wynosił zaledwie 0,15), które stanowiło "paliwo" dla późniejszego trendu wzrostowego.
Podczas gdy ACE doskonale wpisuje się w opisany już na poprzednich stronach schemat, według którego w minionym roku największe zyski przyniosły akcje spółek "cyklicznych" (czyli wrażliwych na zmiany koniunktury gospodarczej), to cechą charakterystyczną zestawienia średnich firm jest duża rozmaitość branżowa spółek na kolejnych pozycjach. Zamiast np. typowo surowcowych przedsiębiorstw lub deweloperów znaleźć tu można np. dystrybutora sprzętu komputerowego (AB), firmę wyspecjalizowaną w produktach finansowych dla rynku medycznego (Magellan), dystrybutora materiałów drewnopochodnych (Paged) czy dystrybutora win (Ambra). Dopiero na dalszych pozycjach rankingu uplasowały się przedsiębiorstwa z tradycyjnego przemysłu ciężkiego (np. Hutmen).