Ostatnie zmiany w składzie indeksu MSCI Poland zostały ogłoszone przed paroma dniami. Żadna z krajowych spółek nie doczekała się awansu, za to z indeksu wypadnie Tauron. Reakcja rynku była do przewidzenia – na pierwszej sesji po ogłoszeniu decyzji kurs mocno zniżkował, a wolumen obrotu był czterokrotnie większy niż na sesję wcześniej. Zmiany wejdą w życie dopiero po sesji 30 maja, więc można zakładać, że sprzedający nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
Awans bądź usunięcie spółki z prestiżowych międzynarodowych indeksów FTSE czy MSCI nie pozostaje bez wpływu na jej postrzeganie przez inwestorów i – co za tym idzie – jej notowania. Indeksy te stanowią benchmark dla wielu inwestorów zagranicznych.
Chodzi głównie o fundusze zarządzane pasywnie, które wiernie odzwierciedlają skład i wagi portfeli indeksów międzynarodowych. Awans spółki lub zwiększenie jej wagi w takim indeksie przekłada się na dodatkowy tzw. popyt pasywny (lub w przypadku wypadnięcia spółki z indeksu lub zmniejszenia jej wagi – pasywną podaż), który jest efektem dostosowania portfeli przez inwestorów do zmian w indeksie.
– Inwestorzy bardzo często próbują dyskontować zmiany składu międzynarodowych indeksów dedykowanych Polsce, jak MSCI Poland, MSCI Poland Small Caps, czy indeksów z rodziny FTSE. Bardziej rozpoznawalne są indeksy MSCI, na nich opierają się popularne ETF-y inwestujące w krajowe spółki – podkreśla Kamil Hajdamowicz, zarządzający w Vienna Life TUŻ. Stąd większej reakcji rynku można oczekiwań w przypadku roszad w indeksie MSCI Poland. – Aktywa funduszy ETF, dla których benchmarkiem jest indeks MSCI Emerging Markets, mają według naszych szacunków wartość blisko 400 mld dol., a w przypadku indeksów FTSE jest to ok. 2,5-krotnie mniej. Skutkiem tego, widzimy, że dodanie lub usunięcie spółek z tych indeksów przekłada się na odpowiednio większe wolumeny obrotów w przypadku zmian w indeksach MSCI niż FTSE – wyjaśnia Paweł Wieprzowski, analityk Wood & Company.
Awans doceniony przez inwestorów
– Jeśli chodzi o największe spółki, zmiany w indeksie MSCI Poland wpływają na ich wycenę zwykle od dnia ogłoszenia rewizji do dnia jej wprowadzenia w życie, więc jeśli przeoczymy zmianę, zostanie ona prawdopodobnie uwzględniona w cenach. W dłuższym terminie oczywiście zachowanie kursu spółki będzie w większym stopniu uzależnione od jej postrzegania przez zagranicznych inwestorów. W przypadku MSCI Small Caps zmiany są odzwierciedlane w ostatniej chwili, stąd większa szansa na reakcję. W przypadku indeksu dużych spółek MSCI Poland można szacować, że zmiany wag często odpowiadają kilkudniowemu dziennemu obrotowi danymi papierami, więc są znaczące – zauważa Kamil Hajdamowicz. Warto zauważyć, że dodatkowy popyt czy podaż ze strony pasywnych funduszy mogą się pojawić również w reakcji na zmiany udziałów spółek już obecnych w indeksie.