#WykresDnia: Prognoza dla WIG-energia

Polskie spółki energetyczne przez większość roku zachowywały się dużo gorzej od zagranicznych benchmarków. Czy to się zmieni w przyszłym roku? Odpowiada Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BGŻ BNP Paribas.

Publikacja: 08.11.2018 12:12

#WykresDnia: Prognoza dla WIG-energia

Foto: Adobestock

Foto: BM BGŻ BNP Paribas

– Presja na kursy spółek energetycznych obserwowana w ostatnim roku jest pochodną kilku czynników ryzyka i niewiadomych, które musieli wycenić inwestorzy. Po pierwsze chodzi o rosnące koszty produkcji prądu z uwagi na wyższe ceny węgla oraz uprawnień do emisji CO2. Krajowa energetyka oparta na węglu w szczególności cierpi na wzroście cen certyfikatów CO2, dodatkowo krajowe spółki dysponują coraz mniejszą pulą darmowych uprawnień. Inwestorzy muszą się także mierzyć ze sprzecznymi komunikatami z URE oraz Ministra Energii odnośnie do potencjału przełożenia rosnących kosztów na ceny prądu w taryfie G dla gospodarstw domowych – wymienia Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BGŻ BNP Paribas.

I dodaje: – Presja polityczna na brak (lub tylko minimalne) podwyżki cen będzie negatywna dla marż generowanych przez sprzedawców prądu. Ponadto inwestorzy mają do czynienia z bardzo niepewną polityką odnośnie do zamierzeń inwestycyjnych spółek energetycznych, brakiem wypłacanych dywidend oraz częstych zmian w zarządach.

Rozwiązanie któregokolwiek z przedstawionych problemów – zdaniem eksperta – byłoby poważnym argumentem za mocniejszym odbiciem wycen spółek energetycznych, które znajdują się obecnie na wieloletnich minimach.

W tym tygodniu spółki z WIG-energia radzą sobie całkiem dobrze – ten subindeks notuje kilkuprocentowe odbicie.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?