Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ostatnich kilku kwartałach na poprawę wyników (wzrost rentowności) 11 bit studios istotny wpływ miały premiery gry „Moonlighter” i „Frostpunk” oraz wysoka sprzedaż „This War of Mine”.
Wyniki CD Projektu są uzależnione od sukcesu własnych produkcji. Spółka wciąż zarabia na sprzedaży „Wiedźmina 3”. Kluczowe znaczenie dla jej potencjału mają oczekiwania związane z premierą „Cyberpunka 2077”.
Zarząd Celon Pharmy liczy na wymierne korzyści z rozwoju sprzedaży eksportowej Salmeksu oraz postępów prac w badaniach nad nowymi lekami. Spółka realizuje kilkanaście projektów nowych leków.
W ostatnich latach wyniki Kruka nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Dzięki inwestycjom w nowe portfele wierzytelności i wysokim odzyskom windykator ma szansę na poprawę rezultatów w 2019 r.
Biznes Livechata charakteryzuje się niską kapitałochłonnością. Spółka niewielkim kosztem jest w stanie pozyskiwać nowych klientów. Nie ponosi też kosztów sprzedaży. Wyzwaniem jest za to rosnąca konkurencja.
Dzięki przejęciom innych podmiotów Polski Bank Komórek Macierzystych zwiększył skalę biznesu. Spółka rozważa kolejne akwizycje na rynkach zagranicznych. Szansą jest też rozwój produkcji preparatów leczniczych.
Wysokość osiąganej marży jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o efektywności prowadzonego biznesu. Ponadprzeciętna rentowność nie jest częstym zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Na każdy punkt procentowy dodatkowej marży spółki muszą solidnie zapracować. – Można postawić tezę, że specyfika danej branży pozwala spółkom w niej operującym na wypracowywanie wysokich marż. W szerokim WIG niespełna 10 proc. spółek osiąga marżę zysku brutto na sprzedaży (tzw. pierwsza marża) ponad 45 proc. W tym spektrum dominują cztery branże: producenci gier wideo, spółki modowe, szeroko rozumiana IT oraz ochrona zdrowia. Wniosek jest prosty. Poza polską branżą modową, która generalnie nie odbiega od specyfiki dominującej na całym świecie, pozostałe branże generują wysokie marże, gdyż ich produkty i usługi charakteryzują się dużą wartością dodaną i unikatowością, nawet w skali globalnej – wskazuje Dariusz Świniarski, zarządzający w DM TMS Brokers.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.