Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Coś takiego powinno mieć większe globalne skutki niż wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami, gdyż jest przecież powiązana z tak wieloma rzeczami w gospodarce globalnej – twierdzi Rohitesh Dhawan, dyrektor działu energii w Eurasia Group. – Niższe ceny ropy nie sprawią teraz, że ludzie znów wsiądą do pociągów, samolotów i samochodów, i nie zaczną stymulować sektorów gospodarki, które najmocniej zostały dotknięte. Teraz jednak szykuje się finansowa katastrofa związana z problemami producentów ropy łupkowej – uważa Stephen Innes, strateg z Axicorp. Jeszcze przed poniedziałkową przeceną na rynku naftowym wiele amerykańskich spółek wydobywających ropę ze złóż łupkowych doświadczało problemów związanych z niskimi cenami surowca oraz zadłużeniem. Rosja i Arabia Saudyjska zdecydowały się pójść na wojnę cenową (nie zawierając porozumienia w sprawie cięć wydobycia) po to, by uderzyć w amerykański sektor łupkowy. Same jednak mogą też ponieść duże straty. Eksport ropy jest przecież kluczowym źródłem pieniędzy dla ich budżetów. Arabia Saudyjska i inne monarchie znad Zatoki Perskiej wydobywają jednak ropę przy dużo mniejszych kosztach niż Rosja. – Arabia Saudyjska może wytrzymać rok lub dwa lata takiej strategii. Inni nie mogą. Rosja nie powinna długo tego wytrzymać. Myślę, że wróci do rozmów z krajami grupy OPEC+, tak jak to zrobiła kilka lat temu – prognozuje Ryan Lemand, dyrektor w firmie ADS Investment Solutions. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wraz z zaawansowaniem hossy na krajowym rynku akcji przybywa spółek, których kapitalizacja giełdowa przekracza poziom miliarda złotych. Te najbardziej wartościowe są już warte powyżej 100 mld zł.
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.