Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.06.2020 10:22 Publikacja: 04.06.2020 10:22
Nie jest zaskoczeniem, że najlepszym indeksem branżowym na GPW – biorąc pod uwagę stopę zwrotu od początku roku – jest WIG-games, który zyskał aż 62 proc. To głównie zasługa trzech spółek: CD Projektu, który ma największą wagę i którego kurs urósł o 45 proc., PlayWaya, którego notowania niemal się podwoiły, oraz TenSquareGames, którego wycena podskoczyła aż o blisko 160 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-budownictwo zyskał od początku roku 19 proc. wbrew pandemii, zamrożeniu gospodarki i obawom o kondycję firm z tej branży. To spore osiągnięcie, bo WIG w tym czasie stracił 17 proc. Głównie to zasługa Budimeksu (zyskał 36 proc.) odpowiadającego za połowę tego indeksu. W górę poszły też kursy m.in. Torpolu, Lenteksu, Ferro, Polimeksu, choć ich udział w portfelu jest mniejszy.
Foto: GG Parkiet
WIG-informatyka również zyskał 19 proc. od początku tego roku, czyli pobił WIG o 36 pkt proc. Najbardziej zyskały Asseco SEE (57 proc.) i LiveChat (42 proc.), które jednak mają mniejszy udział w indeksie (odpowiednio prawie 12 proc. i 10 proc.). „Najcięższa” spółka z WIG-informatyka, czyli Asseco Poland, która ma prawie 47-proc. udziału, zdrożała o 14 proc. Comarch (13 proc. wagi) zyskał 8 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-chemia to ostatni z branżowych indeksów, który ma dodatnią – choć w jego przypadku symboliczną (0,8 proc.) – stopę zwrotu od początku roku. Na plusie jest Grupa Azoty – zyskała 7 proc. Ma połowę udziału w całym indeksie. Zyskały też ZA Police (mają 8-proc. udział i o tyle też urosła ich wycena). Jednak mający 35-proc. wagę Ciech stracił od początku roku 8 proc.
Foto: GG Parkiet
Słabość firm energetycznych już nikogo nie dziwi. WIG-energia spadł od początku roku o 26 proc., mimo że był już mocno wyprzedany (przez ostatnie pięć lat stracił 67 proc.). Tegoroczny spadek byłby jeszcze bardziej spektakularny, gdyby nie 45-proc. odbicie od dołka z połowy marca. Na głębokim minusie są prawie wszystkie największe spółki z tego portfela, PGE straciła aż 40 proc.
Foto: GG Parkiet
Pandemia nie spowodowała szturmu na spółki związane z medycyną, choć niektóre firmy biotechnologiczne zyskiwały. WIG-leki, składający się ze spółek należących do obu tych grup, stracił 26 proc. od początku roku. Przyczyniły się do tego straty Celonu (-19 proc.) i Mabionu (-67 proc.), firm o największej wadze w portfelu, mającym odpowiednio 42 proc. i 17 proc. udziału.
Foto: GG Parkiet
W poprzednich latach, czasie rosnących dochodów gospodarstw domowych i konsumpcji, WIG-odzież bił szeroki rynek. Ale od początku roku stracił aż 29 proc. Główny powód to ograniczenia pandemiczne w postaci m.in. zamkniętych galerii, które uderzyły w notowania firm odzieżowych o największym udziale w indeksie: LPP i CCC straciły odpowiednio 22 proc. i 55 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-banki stracił 41 proc. i to najsłabszy w tym roku indeks branżowy na GPW. Najwięcej stracili: Millennium (57 proc.), Alior (50 proc.), Santander, Pekao i mBank (po około 47 proc.), PKO BP (36 proc.), Handlowy i ING Bank Śląski (po 29 proc). Powód: ścięcie stóp procentowych niemal do zera i oczekiwany skokowy wzrost odpisów. W tym roku sektor może mieć wynik netto tylko niewiele powyżej zera.
Foto: GG Parkiet
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do 17-proc. spadku indeksu WIG od początku roku. Z indeksów branżowych najlepiej wypadł WIG-games, a najsłabiej WIG-banki (więcej w ramkach).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas