Od marcowego dołka do dzisiejszego maksimum indeks sWIG80 wzrósł już o 47 proc. Indeks odrobił całość strat po lutowo-marcowym załamaniu i znalazł się dziś najwyżej od dwóch lat. Skala wzrostu jest tak duża, że średnie z 50 i 200 sesji utworzyły formację złotego krzyża, która należy do długoterminowych sygnałów popytowego przesilenia. Korekta z ubiegłego tygodnia pokazała, że część inwestorów zrealizowała zyski przy lutowym szczycie, ale szybkie odrobienie strat sugeruje, że kapitał wciąż płynie do tego segmentu szerokim strumieniem. Oscylatory MACD i RSI(14) cały czas pokazują wykupienie, ale od połowy kwietnia ta sygnalizacja jest ignorowana.
Licząc od początku czerwca do wtorkowego zamknięcia sWIG80 jest już prawie 7 proc. na plusie. Spośród 80 spółek wchodzących w jego skład aż 31 ma lepszy wynik, sięgający od 7,7 proc. (Selvita) do 46,7 proc. (MLP Group). Ponad 20 proc. zyskały też Kogeneracja, Police, BOŚ, Rafako, Medicalgorithmics, DataWalk i Mercator. Pod kreską od początku czerwca jest 20 maluchów, a straty sięgają od -0,3 proc. (Eko Export) do -15,7 proc. (Prairie Mining). Ponad 5 proc. pod kreską są także Votum, BAHolding, Mangata, Ovostar, Ultimate Games i Boombit.
Licząc od początku roku do wtorkowego zamknięcia (stopa YTD) sWIG80 jest 10 proc. na plusie. Pod tym względem lepiej wypadają od niego 34 spółki z jego portfela. Zwrot z ich akcji YTD sięga od 11,2 proc. (Unibep) do 515 proc. (Mercator). Ponad 60 proc. od początku roku zyskały walory dziewięciu podmiotów. Oprócz Mercatora są to: Medicalgorithmics (62,2 proc.), Rafako (63,3 proc.), MLP Group (64,5 proc.), Ultimate Games (68,6 proc.), Torpol (69,6 proc.), Selvita (95,7 proc.), DataWalk (113,5 proc.) oraz Boombit (226 proc.). Na drugim biegunie są 32 maluchy z ujemny YTD, sięgającym od -0,4 proc. (IM Company) do -39,6 proc. (Prairie Mining). Ponad 20 proc. pod kreską od początku roku są też: Rainbow Tours, Enter Air, Eko Export, Mangata, Sanok i Votum. Całe zestawienie stóp zwrotu (od początku czerwca i YTD) znajduje się w tabeli.