„Dla większości firm jest to po prostu kolejny cykl, aczkolwiek z bezprecedensowym zakłóceniem aktywności fizycznej" - powiedział Sam Witherow, zarządzający portfelem w JPMorgan Asset Management. „Jednak dla innych kryzys ten przyspieszył presję strukturalną i przyspieszył bolesne rozliczenia. Dobrym przykładem mogą być banki lub duże spółki naftowe".
Zbyt duże zaangażowanie Wielkiej Brytanii w te sektory stało się zobowiązaniem dla funduszy kapitałowych. Prawie jedna czwarta całkowitych dywidend indeksu FTSE 350 w 2019 r. pochodziła z ropy i gazu, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku Stoxx 600, zgodnie z danymi opracowanymi przez Bloomberg. Banki odpowiadały za 12 proc. wypłat w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z zaledwie 6 proc. w strefie euro.
Dywidendy z Wielkiej Brytanii spadną w tym roku znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym dużym kraju europejskim, pokazują dane Bloomberga. Szybkie odbicie jest mało prawdopodobne, ponieważ doszło do „trwałego odnowienia dochodów z zapasów ropy naftowej", powiedział Sam Witherow. Dodał że dywidendowi arystokraci nie są bez winy, ponieważ „mają nadmiernie wynagradzanych akcjonariuszy kosztem zabezpieczenia swoich biznesów na przyszłość".
„Po obniżkach lub anulowaniu dywidend przez Shell, HSBC i BP w ciągu roku, przewiduje się, że British American Tobacco będzie obecnie największym wypłacającym dywidendę w FTSE 100 w 2020 r." – napisał AJ Bell Plc w raporcie na początku tego tygodnia. „Nie wszyscy inwestorzy będą z tego zadowoleni, zwłaszcza ci, którzy uważają, że tytoń nie przejdzie ich testów przesiewowych odpowiedzialnego społecznie inwestowania".
Jednak powolne ożywienie dywidend w Wielkiej Brytanii może mieć pozytywny wpływ: „Analitycy zdają się sądzić, że zarządy nie będą starały się wyrzucać gotówki zbyt szybko, jeśli wrócą dobre czasy, ponieważ przewiduje się, że w 2021 r. zarobki będą rosły szybciej niż dywidendy - powiedział brytyjski makler giełdowy.
Europejscy pożyczkodawcy mogą miewać się niewiele lepiej. Według szacunków Bloomberga, powrót do całkowitej kwoty dywidend sektora prawdopodobnie zajmie więcej niż cztery lata.