#WykresDnia: Rynki w rytm wyborów

Rentowność amerykańskich 10-latek w dół; ceny ropy w górę.

Publikacja: 04.11.2020 09:39

#WykresDnia: Rynki w rytm wyborów

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadała, kiedy mówił Trump: odnosi zwycięstwa w stanach, w których liczenie wciąż trwa; mówi, że to oszustwo; mówi, że chce przerwania głosowania; mówi, że „pójdzie do sądu najwyższego". Z kolei w tym czasie ceny ropy szły w górę. Ceny ropy wzrosły we wtorek, a Brent ponownie przekroczył poziom 40 USD za baryłkę, czemu sprzyjał wzrost na rynkach finansowych i słabszy dolar amerykański w dniu wyborów. Cena WTI Crude wzrosła o 3,53 procent do 38,13 USD, a Brent Crude zyskała 3,08 procent do 40,17 USD, powracając powyżej 40 USD po raz pierwszy od tygodnia.

Foto: pbs.twimg.com

W poniedziałek ceny ropy spadły na wczesnym etapie handlu, ponieważ więcej krajów europejskich ogłosiło blokady, ale ropa zamknęła się wyżej po odbiciu na amerykańskich rynkach finansowych w poniedziałek.

We wtorek ceny ropy wzrosły w dniu wyborów w USA, gdy rynki akcji na całym świecie i w USA również wzrosły, a handlowcy przygotowywali się do wyniku wyborów. Komentując zmiany cen ropy, Tamas Varga z brokera naftowego PVM powiedział Reuterowi: Taki przeskok nosił wszelkie znamiona masowego, logicznego, a nawet nieuniknionego krótkiego pokrycia przed wyborami prezydenckimi w USA". Zdaniem analityka, wtorkowy wzrost cen ropy wynika wyłącznie z wyborów w USA, a nie z odreagowania po spadku cen ropy w zeszłym tygodniu.

Niedźwiedzie czynniki wpływające na ropę są nadal bardzo obecne, a Włochy również zaostrzają środki w celu powstrzymania drugiej fali koronawirusa, ale na razie powstrzymują się przed ogólnokrajową blokadą. Wielka Brytania, Austria i Belgia dołączyły w ten weekend do Francji i Niemiec, ogłaszając drugie blokady w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa. Rynek obawia się, że powrót blokad jeszcze bardziej opóźni ożywienie gospodarki i ożywienie popytu na ropę.

Tymczasem rentowności obligacji USA, które wzrosły we wtorek przed wyborami prezydenckimi , spadły w środę rano. Rentowność referencyjnego 10-letniego bonu skarbowego ostatnio wzrosła do 0,892 proc., najwyższego poziomu od 8 czerwca. Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 5 punktów bazowych do 1,677 proc. Rentowności zmieniają się odwrotnie do cen. W środę rentowność 10-latek spadła do 0,7796.

„Zainteresowanie inwestorów krajowymi akcjami i sprzedażą papierów skarbowych może być po prostu odzwierciedleniem wyceny długiego, przeciągającego się procesu - niezależnie od tego, kto ostatecznie zajmie Biały Dom w 2021 r." - powiedział Ian Lyngen, szef działu stóp procentowych w USA w Bank of Montreal. „Jesteśmy przekonani, że stosunkowo szybkie ogłoszenie pewnych wyników wyborów utoruje drogę do złamania wsparcia na poziomie 95,5 pb dla 10-latek, z możliwością pobicia w krótkim czasie poziomu 1 proc." - powiedział Lyngen.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?