Tymczasem lira zaczęła poniedziałek od odpoczymku po tym, jak w minionym tygodniu wzrosła o prawie 10 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego. To według Reutera największy tygodniowy wzrost procentowy od 2001 r. Jednak dane z Investing.com pokazują, że tygodniowy wzrost liry na zamknięciu rynku przekroczył wyniki z 2001 roku. Został zarejestrowany jako najostrzejszy tygodniowy zwrot od 1994 roku.
Para walutowa wzrosła w zeszłym tygodniu, gdy prezydent Erdogan powołał nowy zespół ekonomiczny i obiecał strategię opartą na cenie, stabilności monetarnej i finansowej. Przesunięcie polityki w kierunku ortodoksji, w tym podwyżki stóp, może jeszcze bardziej obniżyć premię za ryzyko i sprowadzić kurs USD/TRY poniżej wartości godziwej, która według Robina Brooksa, głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych (IIF), wynosi 7,50. To złagodzenie warunków finansowych jest, jak podkreśla, dobre dla Turcji. Co więcej, jak stwierdzili analitycy Morgan Stanley, globalne ożywienie wydaje się trwałe, synchroniczne i wspierane przez politykę oraz prawdopodobnie utrzyma dolara w defensywie.
Jeśli druga fala koronawirusa będzie nadal przyspieszać w krajach rozwiniętych, chęć do ryzyka prawdopodobnie osłabnie, stawiając tymczasową ofertę poniżej dolara amerykańskiego. lira jest obecnie notowana na prawie niezmienionym poziomie w pobliżu 7,64 za dolara amerykańskiego. Pomimo wzrostów z zeszłego tygodnia, w tym roku waluta nadal traci 28 proc.