#WykresDnia: Rynki 2020

W tym roku rynki przeszły od chciwości do strachu i z powrotem do chciwości.

Publikacja: 25.11.2020 09:41

Nadal istnieją obszary wartości w przypadku instrumentów o stałym dochodzie i akcjach  - ale teraz kluczem jest selektywność.

Od krachu koronawirusowego w lutym do przełomu szczepionkowego w tym miesiącu, inwestorzy przeżyli w tym roku niezłą jazdę na rynkach. Ale czego początkujący inwestor może się nauczyć od 2020 roku? Chociaż rynki odnotowały rekordowe spadki - i pewne dramatyczne zyski - spojrzenie na cały rok podkreśla zasadność ostrożnego inwestowania. Mianowicie, nigdy nie reaguj zbyt szybko i zawsze upewnij się, że twoje jajka nie są w jednym koszyku. Dziewięć miesięcy po wielkim szoku inwestorzy, którzy postąpili zgodnie z zaleceniami, aby zachować spokój, w końcu widzą poprawę. Sprawdziły się również odwieczne rady dotyczące dywersyfikacji portfela, ponieważ niektóre rynki radziły sobie lepiej niż inne.

Tymczasem inwestorzy, którzy śledzili wiadomości i reagowali na światowe wydarzenia, mogli również zwiększyć swoje oszczędności ...

- 2 stycznia: FTSE 100 otwiera się na 7604,30 - najwyższym poziomie od 2018 r., A akcje nadal rosną wysoko na '' odbiciu Borisa '' po tym, jak Partia Konserwatywna zdobyła zdecydowaną większość w wyborach powszechnych w zeszłym miesiącu.

- 28 stycznia: Światowe rynki reagują na wiadomość, że śmiertelny koronawirus, wcześniej ograniczony do Wuhan, dotarł do Pekinu, stolicy Chin. Akcje mimo początkowego chybotania odzyskują wartość.

- 24 lutego: Gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa poza Chinami powoduje gwałtowne spadki na giełdach. FTSE odnotowuje swój trzeci najgorszy dzień w historii, spadając o 4 procent i kosztując inwestorów prawie 100 miliardów funtów.

Złoto, bezpieczna przystań w trudnych czasach, cieszy się mocnym miesiącem, zyskując 6 procent.

- 28 lutego: Globalna wyprzedaż nabiera tempa, a inwestorzy na całym świecie tracą ponad 1,7 biliona dolarów w ciągu tygodnia.

EasyJet, jeden z największych przegranych tygodnia, traci 17 proc. w ciągu pięciu dni. Biuro podróży Tui wypada jeszcze gorzej: 30 proc. straty.

- 9 marca: Gwałtowny spadek cen ropy wywołuje obawy przed globalną recesją. BP i Shell spadają odpowiednio o 18 i 14 proc.

Handel jest zawieszony na Wall Street, ponieważ akcje nurkowe uruchamiają automatyczny „wyłącznik automatyczny".

- 18 marca: Po zaprzestaniu produkcji przez europejskich producentów samochodów akcje BMW ponownie spadają - teraz o 50 proc. w ciągu jednego miesiąca.

Airbnb, platforma wynajmu wakacyjnego, opóźnia plany związane z długo oczekiwanym debiutem na giełdzie.

- 24 marca: Światowe rynki rosną na wieść, że Rezerwa Federalna USA planuje wpompować 2 biliony dolarów w amerykańską gospodarkę.

- 30 kwietnia: Shell, gigant energetyczny, po raz pierwszy od II wojny światowej obniża dywidendę.

- 11 maja: Po bolesnych trzech miesiącach rynki akcji na całym świecie zaczynają odrabiać straty, odwracając część strat z lutego i marca. Jednak weterani Wall Street ostrzegają przed niezrównoważonym wzrostem, napędzanym podekscytowaniem rynkowym.

- 3 czerwca: po spadku o 50 procent od stycznia easyJet zostaje zdegradowany z FTSE 100.

- 2 lipca: Lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu z USA pobudzają rynki na całym świecie. Akcje banków odnotowują silne ożywienie, a RBS rośnie o 4,5 procent dziennie.

- 6 sierpnia: cena złota osiągnęła rekordowy poziom 2070 USD za uncję - o 36 proc. więcej niż na początku roku.

- 2 września: Akcje spółek technologicznych nadal rosną, gdy akcje Amazona osiągnęły rekordowy poziom 3531 USD, co oznacza 40-procentowy wzrost w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

- 8 września: FTSE spada o jeden punkt procentowy, gdy ponownie pojawiają się obawy przed brexitem bez umowy. W USA wyprzedaż akcji technologicznych powoduje, że Amazon spada do 3149 USD.

- 19 października: Akcje w Zoom, platformie wideokonferencyjnej, o której niewielu słyszało przed zamknięciem, osiągnęły rekordowy poziom 568 USD za akcję, a ich wartość podwoiła się osiem razy od stycznia.

- 4 listopada: Przewidywane zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA prowadzi do niewielkiego wzrostu na giełdach w związku z nadzieją, że prezydent Demokratów będzie oznaczał nową rundę bodźca finansowego.

- 9 listopada: Nadal ciesząc się „odbiciem Biden", światowe rynki akcji ponownie podskakują, gdy gigant farmaceutyczny Pfizer ujawnia doskonałe wyniki próby szczepionki. Akcje z branży turystycznej i hotelarskiej są na czele wyścigu, gdy rynki wreszcie wyczuwają światło na końcu tunelu Covid.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?