#WykresDnia: Większy optymizm Niemców

Nastroje konsumentów poprawiły się bardziej niż oczekiwano w związku z oczekiwaniami, że lockdown może zostać wkrótce złagodzony.

Publikacja: 25.02.2021 09:23

#WykresDnia: Większy optymizm Niemców

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Nastroje niemieckich konsumentów poprawiły się bardziej, niż oczekiwano, gdyż kupujący w największej gospodarce Europy stali się bardziej optymistyczni w kwestii możliwego złagodzenia blokad mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19. Indeks nastrojów konsumentów GfK poprawił się do -12,9 pkt z -15,5 pkt po rewizji lutych danych i przekroczył prognozę Reutera poprawy do -14,3. To pierwszy miesięczny wzrost od października.

Wskaźnik zachorowań w Niemczech systematycznie spadał w pierwszych tygodniach roku, ale w ostatnich dniach uległ stagnacji, a obawy o bardziej zaraźliwe warianty wirusa nadal się utrzymują, co utrudnia złagodzenie ograniczeń. Oczekuje się, że kanclerz Angela Merkel i przywódcy państw Unii spotkają się 3 marca, aby omówić stopniowe złagodzenie środków blokujących, które obowiązują obecnie co najmniej do 7 marca.

Restauracje, bary i lokale rozrywkowe są zamknięte od początku listopada. Bardziej rygorystyczne ograniczenia od połowy grudnia zmusiło do zamknięcia niepotrzebnych sklepów, usług i szkół. Fabryki i biura pozostały otwarte.

Analityk GfK Rolf Buerkl powiedział, że morale konsumentów nieco się poprawiło po szoku, jaki nastąpił po decyzji o zaostrzeniu blokady w połowie grudnia. „Niedawny spadek wskaźników zakażeń i rozpoczęcie programu szczepień podsycają nadzieje na szybkie złagodzenie ograniczeń" - dodał. Ale trwałe ożywienie nastrojów konsumentów będzie widoczne tylko wtedy, gdy środki blokujące zostaną naprawdę zniesione, co umożliwi ponowne otwarcie sklepów, hoteli i restauracji. Jaj podkreślił Buerkl, jeśli blokady zostaną przedłużone po 7 marca, szanse na szybkie ożywienie zmniejszą się, a konsumenci nadal będą oczekiwać trudnych czasów.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego prognozuje rozwój realnej konsumpcji prywatnej w kolejnym miesiącu. Odczyt wskaźnika powyżej zera sygnalizuje wzrost konsumpcji prywatnej rok do roku. Wartość poniżej zera oznacza spadek w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Według GfK jednopunktowa zmiana wskaźnika odpowiada zmianie konsumpcji prywatnej o 0,1 propc. rok do roku.

GfK wykorzystuje dane z trzech subindeksów z bieżącego miesiąca do wyliczenia nastrojów na nadchodzący miesiąc, mierząc oczekiwania gospodarcze, oczekiwania dochodowe i skłonność do zakupów.

Wskaźnik „chęć zakupu" przedstawia równowagę między pozytywnymi i negatywnymi odpowiedziami na pytanie: „Czy uważasz, że teraz jest dobry moment na zakup głównych produktów?"

Subindeks oczekiwań dochodowych odzwierciedla oczekiwania dotyczące sytuacji finansów gospodarstw domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dodatkowy indeks oczekiwań dotyczących cykli koniunkturalnych odzwierciedla ocenę ankietowanych dotyczącą ogólnej sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Trzy podindeksy zyskały w lutym. Zarówno oczekiwania gospodarcze, jak i dochodowe z nadwyżką zrekompensowały straty z poprzedniego miesiąca, podczas gdy skłonność do zakupów odrobiła około jednej piątej strat, poinformował GfK. Skłonność do zakupów wzrosła w lutym do 7,4 punktu z zera w styczniu, kiedy spadła o 37 punktów. Po czterech spadkach z rzędu, oczekiwania dochodowe wzrosły w lutym do 6,5 punktu z minus 2,9 w styczniu. W obliczu nadziei na zakończenie ścisłej blokady rosną również oczekiwania na wzrost dochodów.

Perspektywy gospodarcze ponownie się poprawiły, a wskaźnik oczekiwań gospodarczych wzrósł do 8,0 pkt z 1,3 pkt w styczniu. W przeciwieństwie do oczekiwań dochodowych i skłonności do zakupów, wskaźnik ten jest o prawie siedem punktów wyższy niż rok temu - podał GfK.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?