W przypadku Microsoftu przychody mają się zwiększyć do 41 mld USD wobec 35 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję (EPS) ma wynieść 1,77 USD wobec 1,4 USD rok wcześniej. Trendy, które wykreowała pandemia, będą również wspomagały biznes spółek z branży medycznej. Ponadto wyniki kilku firm z Wall Street będą większe ze względu na sprzedaż szczepionek na Covid-19.
Nie wszyscy mają się tak dobrze
Specjaliści zaznaczają, że zdecydowanie najsłabszym sektorem pod względem wyników jest nadal przemysł, gdzie spadek EPS ma wynieść około 16 proc. Według Tomasza Bursy z OPTI TFI pokazuje to, że realna gospodarka jest nadal pod presją ograniczeń. Słabiej wypadną również spółki z sektora konsumpcji niecyklicznej, gdzie zmian zysku rok do roku ma być minimalna. Jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy ze względu na duże zakupy żywności i środków czystości rok temu.
W branży przemysłowej słabo wypadną m.in. spółki związane z sektorem lotniczym. Firmy te w większości mogą odnotować straty, na co wpływ nadal ma kryzys w branży lotniczej. Mimo postępującego programu szczepień w I kwartale 2021 r. jest zbyt wcześnie, aby branża lotnicza mogła zażegnać kryzys. Przykładowo Boeing ma odnotować spadek przychodów o 10 proc., do 15,2 mld USD. Strata na akcję ma wynieść 1,16 USD. Straty prawdopodobnie odnotują również takie firmy jak Delta Air Lines, American Airlines czy United Airlines. Jednak inwestorzy wyceniają już przyszłość, dlatego notowania akcji wielu linii lotniczych odnotowały dwucyfrowe stopy zwrotu od początku roku, w nadziei na zniesienie obostrzeń w kolejnych miesiącach.
wiceprezes, Opti TFI
Wzrost zysków na akcje (EPS) w I kw. 2021 r. będzie prawdopodobnie wyglądał najbardziej efektownie od kilku lat (wzrost o 25 proc. rok do roku), co jest w dużej mierze związane z efektem niskiej bazy z powodu zatrzymania gospodarki światowej rok temu (w I kw. 2020 r. EPS spadł o 15 proc.). Jednakże rozkład sektorowy jest mocno spolaryzowany.
Pod względem wzrostu najbardziej efektownie wypadną sektory, które ucierpiały w pierwszej fazie lockdownów – konsumpcja cykliczna, gdzie EPS może się podwoić, branża finansowa, gdzie wzrost może sięgnąć 70–80 proc. rok do roku (efekt różnic w odpisach na ryzyko kredytowe, które banki rozpoznawały dosyć szybko), oraz sektor surowców (silne zwyżki cen ropy rok do roku). Jednak realnymi zwycięzcami pierwszego kwartału będą sektory, które nie zostały dotknięte przez ograniczenia, a pandemia Covid-19 stworzyła dla nich szanse na szybki rozwój. Około 20-proc. zwyżki zysków, pomimo braku efektu niskiej bazy, spółek technologicznych i ochrony zdrowia świadczą o kontynuacji trendów strukturalnych popartych zarówno wzrostem przychodów (odpowiednio 15 i 10 proc.), jak i zwiększaniem marż operacyjnych. W całym 2021 r. oczekujemy wzrostu EPS dla S&P 500 na poziomie około 25 proc. i liczymy, że wraz z luzowaniem obostrzeń szczególnie w USA w kolejnych kwartałach będzie on napędzany przez odbudowywanie zysków spółek przemysłowych przy wsparciu konsumpcji cyklicznej, sektora surowców i finansowego. dos