Wraz ze wzrostem tempa szczepień w całym regionie można spodziewać się niezwykłego przyspieszenia gospodarczego i towarzyszącego mu wzrostu inflacji. To, w połączeniu z perspektywą ograniczenia skupu obligacji przez europejski bank centralny, osłabiło atrakcyjność bundów, jednocześnie grożąc osłabieniem apetytu na wysokodochodowe obligacje krajów obciążonych długiem, takich jak Włochy.
- Obie sytuacje nie mogą szczęśliwie współistnieć ze sobą - powiedział McGuire. - Istnieje napięcie między wzrostem rentowności Bundów, gdy rynek wycenia wsparcie EBC, a jednocześnie wywiera presję na wzrost kosztów pożyczek peryferyjnych.
Długoterminowi inwestorzy musieli zapłacić za przywilej posiadania niemieckiego długu, który jest postrzegany jako jeden z najbezpieczniejszych, jaki można kupić za pieniądze - odzwierciedlenie jego niedoboru i nadzwyczajnego pakietu środków stymulacyjnych EBC. Ten proces został przyspieszony przez pandemię, spychając dziesięcioletnie zyski do poziomu minus 1 proc w zeszłym roku. Rosną jednak oczekiwania, że ??EBC może tego lata zacząć ograniczać swój program pandemiczny, potencjalnie usuwając kluczowy filar wsparcia, nawet jeśli potrzeby pożyczkowe pozostają wysokie. Podczas gdy poluzowanie ilościowe pomogło pokryć rosnące dotychczas deficyty Włoch i Hiszpanii podczas pandemii, według HSBC Holdings może tak nie być w tym roku.
Wyższe rentowności mają również wymiar polityczny. Rosnąca siła Niemieckiej Partii Zielonych przekłada się na zakłady, że wybory w tym roku mogą spowodować zerwanie z tradycyjną niemiecką fiskalną ostrożnością.
Dodatnie rentowności bundów miałyby wpływ psychologiczny. W najnowszej ankiecie BofA Global Research dotyczącej europejskich inwestorów kredytowych 15 proc. respondentów stwierdziło, że wzrost na obligacjach korporacyjnych nastąpi, gdy 10-letnie niemieckie rentowności osiągną dodatni poziom, co czyni go drugim najczęściej cytowanym czynnikiem wywołującym niedźwiedzie nastroje po zawężeniu skupu obligacji przez bank centralny.
- Wszyscy są w szczytowej panice inflacyjnej - powiedział Charles Diebel, menadżer finansowy w Mediolanum. - To ważne z psychologicznego punktu widzenia.