Zagraniczna własność obligacji skarbowych spada. Nie widać exodusu, ale to trochę jak strajk kupujących. Japonia, największy zagraniczny wierzyciel Stanów Zjednoczonych, sprzedała w marcu obligacje o wartości 18 miliardów dolarów, zmniejszając swój stan posiadania do 1,24 biliona dolarów. Od marca 2020 roku jej zasoby spadły o 32 miliardy dolarów.
W ciągu ostatnich kilku lat Chiny stopniowo zmniejszały swoje udziały w amerykańskim długu, ale pod koniec ubiegłego roku ponownie zaczęły je powiększać. W marcu kupiły papiery za 4 miliardy dolarów, zwiększając swoje zasoby do 1,1 biliona dolarów, a od marca 2020 roku dodały 9 miliardów dolarów.
Ale znaczenie Japonii i Chin jako wierzycieli USA maleje, ponieważ dług Stanów Zjednoczonych gwałtownie wzrósł. W marcu ich łączny udział spadł do 8,3 proc., najniższego od wielu lat. Wszyscy zagraniczni wierzyciele USA pozbyli się łącznie w marcu 70 miliardów dolarów skarbowych papierów wartościowych, zmniejszając swój stan posiadania do 7,028 bilionów dolarów. Ale od marca 2020 roku było to nadal o 79 miliardów dolarów więcej.
Grono zagranicznych posiadaczy tworzą zagraniczne banki centralne, zagraniczne jednostki rządowe i zagraniczne podmioty sektora prywatnego, takie jak firmy, banki, fundusze obligacji i osoby fizyczne. Pomimo wzrostu ich stanu posiadania od marca 2020 r., ich udział w szybko rosnącym zadłużeniu narodowym USA spadł do 25 proc., najniższego poziomu od 2007 r. Po Japonii i Chinach do 10 największych posiadaczy zagranicznych należą raje podatkowe, w których amerykańskie korporacje mają podmioty zajmujące się skrytkami pocztowymi, w których zarejestrowana jest część ich udziałów skarbowych. Ale Niemcy i Meksyk, z którymi Stany Zjednoczone mają ogromne deficyty handlowe, zajmują 17. i 24. miejsce.
Fundusze emerytalne rządu USA dla federalnych pracowników cywilnych, fundusze emerytalne dla armii USA, fundusz powierniczy US Social Security i inne fundusze rządu federalnego zrobiły zakupy skarbowych papierów wartościowych za 5 miliardów dolarów netto w pierwszym kwartale i 98 miliardów dolarów od marca 2020 roku, co doprowadziło do rekordowego stanu 6,11 biliona dolarów. Jednak wzrost ten był wolniejszy niż gwałtowny wzrost długu narodowego USA, a ich udział w całkowitym zadłużeniu USA spadł do 21,8 proc., w porównaniu z 45 proc. w 2008 r.
Fed kupił skarbowe papiery wartościowe netto za 243 miliardy dolarów w I kw. i 2,44 bln USD od rozpoczęcia ratowania rynków finansowych w marcu 2020 r. W tym okresie do 31 marca ponad dwukrotnie zwiększył swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych do 4,94 bln USD. Obecnie posiada rekordowe 17,6 proc. zadłużenia narodowego USA.