Ostatnim katalizatorem były oświadczenia chińskiego banku centralnego i chińskich grup z branży finansowej, zakazujące instytucjom oferowania rejestracji, handlu, rozliczeń i rozliczeń kryptowalut. Ale bitcoin był pod presją przez prawie tydzień po serii tweetów od szefa producenta samochodów Tesli, Elona Muska, głównego sponsora kryptowaluty, głównie po jego odwróceniu się od Tesli akceptującej bitcoiny jako płatność. Podczas gdy Pekin już wcześniej podejmował kroki w celu zablokowania krajowego dostępu do giełd kryptowalut, środowa dyrektywa Ludowego Banku Chin była szersza. Zakazuje używania kryptowalut do płatności i rozliczeń oraz zabrania instytucjom dostarczania produktów związanych z kryptowalutami lub usług wymiany między kryptowalutami a juanem lub walutami obcymi.
Chris Weston, szef badań w biurze maklerskim Pepperstone w Melbourne zwrócił uwagę na to, jak 9,13 miliardów dolarów pozycji kryptowalut zniknęło z giełd w ciągu 24 godzin, a całkowita wartość transakcji wyniosła 532 miliardy dolarów.
- Jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy odbicie, które widzieliśmy po dołkach na kryptowalutach, ma nogi, ale kiedy wkraczamy w handel azjatycki, pytam, czy będziemy mieli szansę złapać oddech, czy też jest więcej zmienności - powiedział.
Spadek zmusił niektórych inwestorów do zamknięcia lewarowanych pozycji w kryptowalutowych instrumentach pochodnych, co spowodowało dalszy spadek cen i sprowadził aktywa cyfrowe do niższego poziomu, twierdzą handlowcy.
- Bitcoin może spaść nieco dalej, ale prawdopodobnie ustabilizuje się na poziomie około 30 000 USD - powiedział Justin d'Anethan, szef sprzedaży giełdowej Diginex, singapurskiego rynku aktywów cyfrowych.
Bitcoin stracił około 40 proc. swojej wartości od 13 kwietnia, kiedy osiągnął maksimum ponad 64606 USD za monetę. Cena jednak wciąż rośnie o około 31 proc. w 2021 roku i prawie 300 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.