#WykresDnia: Tydzień strat

Globalne giełdy straciły w zeszłym tygodniu 1,2 bln USD kapitalizacji rynkowej, bowiem inwestorzy uwzględnili ostry trend spadkowy kryptowalut i towarów, w związku ze zmieniającymi się inicjatywami politycznymi Chin.

Publikacja: 24.05.2021 09:26

#WykresDnia: Tydzień strat

Foto: Adobestock

Foto: pbs.twimg.com

Można jednak uznać, że globalny rynek akcji pozostał odporny na kryzys związany z COVID. Indeks MSCI AC World, który obejmuje akcje 3000 spółek z 49 krajów - zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się - zachowywał się zaskakująco stabilnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Od listopada 2020 roku nie było ani jednego przypadku 5-procentowej korekty indeksu.

Ważną cechą tego globalnego wzrostu rynku jest to, że nawet druga fala pandemii nie miała dużego wpływu na rynki. Kiedy Stany Zjednoczone i Europa przeszły drugą falę, rynki nadal rosły, niezrażone negatywnymi wiadomościami. Niskie stopy procentowe, brak alternatywnych ścieżek inwestycyjnych, bezprecedensowy udział handlu detalicznego i nadzieja na ożywienie gospodarcze w 2021 r. przyczyniły się do zwiększenia odporności rynku.

Tymczasem azjatyckie akcje technologiczne wprawdzie nie uodporniły się na globalną wyprzedaż aktywów spekulacyjnych, ale inwestorzy przeszukują rynek, a niektórzy widzą możliwości zakupu. JPMorgan Asset Management sugeruje, że inwestorzy kupią spadek, ponieważ łączne straty w sektorach technologii i konsumenckich sektorów uznaniowych w regionie osiągnęły około 690 miliardów dolarów w porównaniu ze szczytami w pierwszym kwartale. Firma Pictet Asset Management twierdzi, że eksporterzy technologii z Azji są „niezbędni dla świata" i ich rola będzie rosła. - To głównie „historia wyceny, bardziej niż cokolwiek innego", a przecena raczej nie będzie trwała - powiedział Kerry Craig, globalny strateg rynkowy w JPMorgan Asset. - Wielu inwestorów nadal ma bardzo silne nastawienie do buy-a-dip (zakup aktywów po spadku ich ceny. Uważa się, że nowa niższa cena jest okazją, ponieważ „spadek" jest tylko krótkoterminowym skokiem, a aktywa z czasem prawdopodobnie odbiją się i wzrosną na wartości.).

Najbardziej ryzykowne aktywa na świecie przeżyły burzliwy miesiąc w związku z obawami o spekulacyjną falę i wysokie wyceny. Ucierpiało wszystko, od kryptowalut po głośne fundusze innowacji. W Azji najwieksze straty poniosły akcje z Tajwanu, japońskie startupy i chińskie akcje internetowe. Indeks MSCI Asia Pacific Information Technology Index spadł w tym miesiącu aż o 8,4 proc., zanim zmniejszył straty. Nastrój udzielił się szerszemu rynkowi, a regionalny benchmark na krótko wszedł w korektę techniczną.

Andy Budden, dyrektor inwestycyjny w Capital Group, widzi przed akcjami azjatyckimi trudną drogę, dostrzega jednak trendy, które leżą u podstaw zainteresowania inwestorów akcjami technologicznymi. - Cyfryzacja przyspieszyła w ubiegłym roku i ma być kontynuowana, podczas gdy sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, pojazdy autonomiczne i rzeczywistość wirtualna to postęp, który może być głównym motorem wzrostu w czasie – powiedział.

- Wybrane szybko rosnące firmy przedstawiają atrakcyjną wartość, ponieważ znakomite wyniki są przyćmione nastrojami rynkowymi dotyczącymi wzrostu i inflacji - powiedział Andy Wong, starszy menedżer ds. inwestycji w Pictet Asset Management. - Azjatyccy„ gracze półprzewodników i producenci sprzętu są kluczowi dla świata ", podczas gdy dominacja technologii mega cap rośnie, a rentowność poprawia się wraz ze wzrostem skali.

Być może najbardziej widocznym trendem strukturalnym w technologii azjatyckiej w tym roku była rosnąca dominacja Tajwanu w branży produkcji chipów. To nie uchroniło spółek z wyspy przed głębokim spadkiem w tym miesiącu - na czele z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. - Azja nadal przewodzi rotacji inwestorów od wzrostu do cyklicznych i wartościowych spółek i myślę, że ten trend będzie się utrzymywał - powiedział David Chao, globalny strateg rynkowy w regionie Azji i Pacyfiku (poza Japonią) w Invesco. - Wyższe zyski i stopa dyskontowa sprawiają, że akcje wzrostowe, które opierają się na przyszłych dochodach przy wysokich wycenach, są jeszcze droższe. Wskaźnik technologiczny w Azji jest notowany na 18-krotnym 12-miesięcznych zyskach w przyszłości w porównaniu z 22-krotnym szczytem w styczniu. Ale to wciąż znacznie powyżej 10-letniej średniej 14 razy, według danych zebranych przez Bloomberg.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?