- Teraz jesteśmy w lepszej sytuacji, aby zobaczyć trwały wzrost presji inflacyjnej – powiedział Knot. - Zajmie to trochę czasu, ponieważ na rynku pracy nadal panuje ogromny luz - dodał. Podkreślił, że tegoroczny wzrost cen konsumpcyjnych jest nadal postrzegany jako tymczasowy, ale pewne ryzyko wzrostu „ześlizguje się" w prognozach, częściowo z powodu wysiłków rządów mających na celu izolację ich gospodarek. Zamiast wracać do starych zasad budżetowych, które po pandemii mogą ponownie przeciążyć EBC, Knot opowiada się za reformą Paktu Stabilności i Wzrostu, aby dać rządom większą elastyczność w wydawaniu środków poza kryzysami.
- Ponieważ obecne środowisko niskich stóp procentowych prawdopodobnie się utrzyma, potrzebujemy strukturalnie większej roli polityki fiskalnej w stabilizacji makroekonomicznej w dającej się przewidzieć przyszłości – powiedział szef holenderskiego banku centralnego. - Elastyczność fiskalna jest potrzebna i musi być integralną cechą ram, a nie przyciskiem „wszystko albo nic", który może, ale nie musi, zostać wciśnięty w sytuacji awaryjnej – dodał Knot.
Mimo że Europejski Bank Centralny zaczął mówić o możliwości, raczej nie podąży za Fedem zaostrzając politykę pieniężną wcześniej niż oczekiwano. Zarówno tempo ożywienia, jak i charakter zagrożenia inflacyjnego różnią się po obu stronach Atlantyku, a prezes EBC Christine Lagarde podkreśla, że kurs na razie pozostaje zdecydowanie akomodacyjny.
Tymczasem Francois Villeroy de Galhau, gubernator Banku Francji, odrzucił sugestię znanego think tanku z jego rodzinnej Francji, że EBC powinien zarabiać "z helikoptera" – na bezpośrednich transferach pieniężne dla ludności jako części swojego zestawu narzędzi.
„Pieniądze z helikoptera", które nigdy nie zostały wdrożone i byłyby skomplikowane w praktyce, nie wydają nam się dobrym pomysłem – powiedział w rozmowie z francuskimi senatorami. To pokłosie stwierdzenia bezpartyjnej Rady Analiz Gospodarczych, która podlega premierowi kraju, że ??narzędzie może być skuteczne w zwiększaniu inflacji, jeśli wzrost cen po pandemii będzie trwale słaby. [Pieniądz z helikoptera to proponowana niekonwencjonalna polityka pieniężna, czasami sugerowana jako alternatywa dla luzowania ilościowego (QE), gdy gospodarka znajduje się w pułapce płynności (gdy stopy procentowe są bliskie zera, a gospodarka pozostaje w recesji).]
Rada zauważyła, że EBC nie osiągał celu inflacyjnego w sposób trwały od 2015 r. pomimo ujemnych stóp procentowych, luzowania ilościowego i darmowych kredytów dla banków. Jednocześnie narzędzia te rodziły pytania o wpływ na nierówności i niezależność banku centralnego od rządów. - Dodanie tego instrumentu do polityki pieniężnej ograniczyłoby ciągły wzrost programów zakupu aktywów z ich potencjalnymi skutkami zabezpieczającymi – napisali Philippe Martin, Eric Monnet i Xavier Ragot. - Biorąc pod uwagę niepewność związaną z wyjściem z kryzysu Covid-19 uważamy, że ta warunkowa strategia powinna zostać podjęta po zniesieniu ograniczeń zdrowotnych.