Podczas gdy produkcja ekonomiczna Hiszpanii wzrosła od początku 1999 roku o 35 proc., a Francji i Niemiec odpowiednio o 29 i 26 proc., wzrost PKB Włoch wyniósł zaledwie 2,62 proc. Ale ma być lepiej.
Pozytywny wpływ włoskiej kampanii szczepień na ewolucję pandemii koronawirusa pobudziłby również ożywienie gospodarcze kraju, umożliwiając trzeciej co do wielkości gospodarce strefy euro wzrost w tym roku o około pięć procent, powiedział we wtorek prezes włoskiego banku centralnego. - Dzięki dobremu tempu kampanii szczepień i związanej z tym poprawy sytuacji zdrowotnej, ożywienie gospodarcze umacnia się – powiedział Ignazio Visco na dorocznym spotkaniu Włoskiego Stowarzyszenia Banków (ABI), które odbyło się za pośrednictwem łącza wideo.
Na spotkaniu, w którym uczestniczył minister gospodarki i finansów Daniele Franco, Visco z wyprzedzeniem przedstawił niektóre prognozy, które Bank Włoch opublikuje w swoim kolejnym biuletynie gospodarczym 16 lipca. W biuletynie „przekażemy aktualizację naszych prognoz: zgodnie z obecnymi szacunkami... średni roczny wzrost może osiągnąć wartości około pięciu procent, co pozwoli nam odzyskać ponad połowę tego, co straciliśmy w 2020 r. w PKB – wyjaśnił. Ostrzegł jednak, że ten scenariusz zależy w dużej mierze od zdolności kraju do utrzymania obecnego tempa około 500 000 dawek szczepionek podawanych dziennie i „ustabilizowania powstrzymania infekcji". Gdyby tak się stało, to według Visco wzrostowi Włoch „pomógłby dynamiczny wzrost inwestycji" w drugiej połowie roku. Oczekuje się, że konsumpcja krajowa będzie odradzać się w wolniejszym tempie, a wysokie stopy oszczędności gospodarstw domowych odnotowane podczas pandemii będą powoli spadać. Z drugiej strony, włoski eksport skorzystałby na przyspieszeniu popytu za granicą. - Wspierana przez politykę fiskalną – w tym środki finansowane z funduszy europejskich – oraz dzięki utrzymywaniu korzystnych warunków monetarnych i finansowych, faza ekspansji powinna się skonsolidować i utrzymać również przez następne dwa lata – zauważył szef Banku Włoch.