Zdecydowana większość głównych indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu zakończyła handel na plusie. Niemiecki DAX zyskał 0,72% i znalazł się na najwyższych poziomach w historii. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie, w najbliższym czasie nie wykluczony będzie atak na okrągły poziom 16 tysięcy punktów!

Jeśli chodzi o naszą polską giełdę, w czwartek przeważali kupujący. Indeks WIG kontynuuje dobrą passę, dziś ponownie znalazł się on na najwyższych poziomach w historii zamykając dzień wynikiem na poziomie +0,38%. Z kolei WIG20 zakończył handel 0,61% wyżej (niemal zahaczył o poziom 3000 pkt), i wyznaczył nowe tegoroczne maksima! Tym samym niewykluczone, że właśnie wybija się on z ponad 2-miesięcznej konsolidacji. Patrząc na poszczególne spółki, wśród blue chipów najlepiej poradziły sobie walory JSW, gdzie obserwowaliśmy ponad 6% zwyżkę. Słabo radziły sobie dziś banki, walory PKO BP, Santander i Pekao straciły około 1%, z kolei najmocniej przeceniły się akcje Mercator Medical, gdzie spadki przekroczyły 4%.

W Stanach Zjednoczonych obserwujemy mieszane nastroje. Amerykańskie indeksy giełdowe rozpoczęły sesję od niewielkiego cofnięcia, jednak w momencie przygotowywania tego komentarza, Nasdaq, jak i S&P500 zdołały wyjść na plus. Pod kreską znajduje się jednak Dow Jones, który traci 0,3% oraz Russell 2000 (-0,5%). Dziś poznaliśmy dane o inflacji producenckiej, który zaskoczyły inwestorów. Opublikowane wskaźniki PPI wskazują, że okres wzrostu presji cenowej nie skończył się, a podwyżki cen mogą zostać przesunięte na konsumentów. Jeśli sentyment ten nie ulegnie zmianie i inflacja będzie dalej rosła, Fed może zostać postawiony pod ścianą, nie będzie on miał bowiem wytłumaczenia do utrzymywania obecnej polityki monetarnej i będzie wręcz zmuszony do jej normalizacji.

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.