WIG jest w okolicach rekordowego poziomu i oscyluje tuż pod linią 70 tys. pkt. Indeks niesiony był na skrzydłach wielu sektorów, a jeden z do niedawna najbardziej ulubionych, czyli segment gier, ujęty w indeksie WIG.Games, stał się celem sprzedających.
Byki dominują
W środę, po kilku dniach odpoczynku od bicia rekordów, WIG wspiął się na ponad 69,7 tys. pkt. Początek czwartkowej sesji nie był jednak optymistyczny. Nastroje nie dopisywały też na globalnych rynkach, a powodem mogła być rozpoczynająca się konferencja bankierów centralnych w Jackson Hole. Możliwe, że decydenci dadzą jakiś sygnał dotyczący możliwego zacieśniania polityki pieniężnej. W tym otoczeniu tracił również WIG, ale już w drugiej połowie sesji zaczął odrabiać straty i poprawił historyczny rekord. Stopa zwrotu od początku roku wynosi ponad 22 proc. Motorem napędowym WIG nie są jednak największe spółki, WIG20 wzrósł bowiem w tym roku o około 17 proc., podczas gdy mWIG40 i sWIG80 zyskały po około 30 proc.
WIG jest również jednym z lepszych indeksów na rynkach wschodzących pod względem stopy zwrotu. Polski benchmark zdeklasował takie indeksy jak m.in. brazylijska Bovespa, chiński Shanghai Composite czy turecki XU100.
Ulubieńcami inwestorów w tym roku są m.in. banki. To one z uwagi na swoją wagę pomagały rosnąć największym indeksom. Dobrą koniunkturę w sektorze bankowym świetnie widać po wynikach lidera rodzimego rynku. Zysk netto grupy PKO BP w II kwartale wzrósł do 1,236 mld zł, wobec 803 mln zł rok wcześniej. Przedstawiciele banku informowali niedawno, że PKO BP będzie mógł w 2022 r. wypłacić dywidendę. Walory PKO BP zdrożały już w tym roku o ponad 40 proc.
Jeszcze więcej inwestorom dały zarobić akcje m.in. Santander Bank Polska (52 proc.), Pekao (70 proc.) czy mBanku (blisko 100 proc.). Jak podkreślają eksperci, wydaje się, że perspektywy dla sektora bankowego pozostają bardzo dobre. Wpływ na to ma m.in. spodziewana podwyżka stóp procentowych, która jeszcze nie została uwzględniona w wycenach sektora bankowego, mimo że WIG-banki wzrósł już od początku roku o około 53 proc.