W trzygodzinnym spotkaniu Okrągłego Stołu Finansowego Chiny-USA wzięli udział m.in. szef Ludowego Banku Chin oraz kadra kierownicza z Goldman Sachs Group, Cytadela i inne potęgi z Wall Street, według osób zaznajomionych z rozmowami. Spotkanie oznaczało wznowienie obrad okrągłego stołu zwołanego po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku.
Wzmożona kontrola nad chińskimi firmami nie powinna być interpretowana jako oddzielenie od USA lub międzynarodowych rynków finansowych, powiedział Fang uczestnikom. Dodał, że Pekin pozostaje zaangażowany w technologię.
Podczas spotkania prezes i dyrektor naczelny BlackRock Larry Fink wskazał na potrzebę zapewnienia przez Chiny spójności długoterminowej polityki rządu, w tym przejrzystości w celu budowania zaufania i pewności. Był również jednym z członków amerykańskiej delegacji, który zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia przez Chiny siatki bezpieczeństwa finansowego dla starzejącej się populacji, aby zapewnić im dobrą opiekę ekonomiczną na emeryturze.
Najnowsze dane dotyczące populacji Chin wykazały, że liczba mieszkańców w wieku 60 lat i starszych wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 47 procent do 260 milionów, co stanowi ponad 18 procent całkowitej populacji kraju. Przewiduje się, że do 2050 r. podwoi się do prawie 500 milionów. Kampania regulacyjna Pekinu usunęła 1,5 biliona dolarów z chińskich akcji w wyniku szerszej wyprzedaży w najbardziej ekstremalnej sytuacji. Tencent Holdings, gigant gier wideo notowany na giełdzie w Hongkongu, stracił miejsce wśród 10 największych firm świata pod względem wartości rynkowej, nie pozostawiając chińskich akcji na liście po raz pierwszy od 2017 roku. Akcje Alibaba Group Holding, drugiej najcenniejszej firmy w Chinach po Tencent, spadły w tym roku o ponad 30 procent. Alibaba jest właścicielem South China Morning Post.
Chińska Rada Państwa – rząd tego kraju – powiedział w lipcu, że zasady dotyczące notowań za granicą zostaną zrewidowane i nastąpi większy nadzór regulacyjny nad spółkami handlującymi na rynkach offshore. Chińscy decydenci rozważają również ściślejszą kontrolę nad legalną szarą strukturą korporacyjną, która jest powszechnie wykorzystywana przez chińskie firmy technologiczne do poszukiwania notowań offshore, z pewnymi korektami polityki już w toku. Wszystko to zwiększyło obawy inwestorów o głębsze rozdzielenie finansowe między dwiema największymi gospodarkami świata.