#WykresDnia: Eurostrefa w inflacji

Oczekiwania inflacyjne strefy euro wzrosły do najwyższego poziomu od 2015 roku.

Publikacja: 01.10.2021 09:38

#WykresDnia: Eurostrefa w inflacji

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Francuska inflacja osiągnęła we wrześniu najwyższy poziom niemal od 10 lat, wynoszący 2,7 proc., nieco mniej niż przewidywano. Dane o niemieckiej inflacji pojawiły się w dalszej części sesji, zwracając uwagę na rosnącą presję cenową, która w ostatnich tygodniach niepokoiła światowe rynki obligacji. Tymczasem ostatni raz, kiedy niemiecka inflacja  przekraczała 4 proc., główna stopa procentowa wynosiła 6 proc. Dziś utrzymuje się na poziomie 0 proc.

Rentowności obligacji skarbowych strefy euro wzrosły w czwartek, ponownie wznosząc się po krótkim wytchnieniu z poprzedniej sesji, podczas dnia wypełnionego danymi inflacyjnymi utrzymującymi inwestorów na krawędzi. Gwałtownie rosnące ceny gazu, braki kadrowe, brak statków – presja cenowa na całym świecie może rosnąć szybciej niż przewidywano, podważając pogląd, że inflacja okaże się przejściowa.

Bankierzy centralni zaczynają przyznawać, że inflacja może utrzymywać się na wyższym poziomie przez dłuższy czas, ponieważ szereg czynników powoduje wzrost cen towarów i usług oraz podnosi przyszłe oczekiwania inflacyjne. Ich konkluzje ostatecznie określą, jak szybko decydenci polityczni uwolnią biliony dolarów bodźców monetarnych, aby złagodzić kryzys COVID-19.

- Czy bankierzy centralni będą bardziej skoncentrowani na wzroście i pozostaną „nieco za krzywą"? A może będą bardziej zaniepokojeni inflacją i szybko zadadzą cios? – pyta Charles Diebel, szef działu stałego dochodu w zarządzającym aktywami Mediolanum International Funds. .

Tymczasem rosnąca liczba niemieckich pracowników domaga się wyższych płac w obliczu rosnącej inflacji, a niektóre strajkują, co powoduje, że ekonomiści obawiają się, że powszechne wezwania do wyższych płac mogą zapoczątkować samospełniającą się spiralę inflacyjną w największym europejskim systemie finansowym. We wrześniu niemiecka inflacja wzrosła do 29-letniego rekordu 4,1 procent, podczas gdy przewiduje się, że w 19 krajach strefy euro wzrośnie do 13-letniego rekordfu na poziomie 3,3 proc. we wrześniu.

Większość ekonomistów przewiduje, że inflacja w strefie euro wzrośnie niemal do rekordu wszechczasów - ponad 4 proc. - zanim osłabnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy. To dodatkowo pozostaje głównym przesłaniem do głównych bankierów centralnych pokroju Christine Lagarde.

Globalny kryzys energetyczny uderza w rynki, a inflacja będzie szaleć w nadchodzących miesiącach, gdy zbliża się zima. Surowce energetyczne drożeją, a rentowność obligacji  rośnie wszędzie.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?