– Inwestorzy czekali na znaczny wzrost wydatków na infrastrukturę od dziesięcioleci i od „projektów gotowych na łopatę" Obamy po „tydzień infrastruktury" Trumpa w dużej mierze byli rozczarowani. W związku z tym postrzegamy tę pokoleniową inwestycję jako znaczący katalizator wzrostu dla wielu naszych akcji – napisał Anthony Pettinari z Citi w notatce dla klientów.
Akcje spółek przemysłowych i materiałowych wzrosły w poniedziałek, a te branże skorzystają z pakietu wydatków. Siła akcji infrastrukturalnych pokazała się w funduszu Global X US Infrastructure Investment ETF, który zyskał 1,5 proc. i osiągnął najwyższy poziom w pierwszych minutach sesji. Wśród najważniejszych inwestycji funduszu znajdują się akcje takich spółek jak Nucor i Vulcan Materials.
Firma wydobywcza Freeport-McMoRan, giełda materiałów budowlanych Vulcan i koncern stalowy Nucor znalazły się wśród znacząco rosnących firm w indeksie S&P 500. Producent sprzętu budowlanego Caterpillar prowadził rajd Dow z 4-proc. wzrostem. Producent sprzętu ciężkiego Deere odnotował wzrost swoich akcji o około 1,6 proc. United Rentals, Martin Marietta i Jacobs Engineering byli wśród innych liderów infrastruktury. Producent chipów Advanced Micro Devices przewodził wzrostom na S&P 500 i Nasdaq Composite. AMD zyskało 10,1 proc. po tym, jak firma ogłosiła, że ??wygrała dostawy chipów dla Meta (wcześniej Facebook), i ujawniła nowe produkty z chipami.
United Rentals, inna duża inwestycja ETF, wzrósł w poniedziałek o 2 proc. w porannym handlu i może mieć szczególnie silną pozycję dzięki nowej ustawie, napisał analityk Bernstein Chad Dillard w notatce dla klientów.
– Przy poniesionych nakładach na infrastrukturę > 500 mld USD, zdolność wykonawców do podjęcia dodatkowej pracy będzie ograniczona przez ich bilanse, co będzie zachęcać bardziej do wynajmu niż do zakupu sprzętu. URI jest najlepiej przygotowany do czerpania korzyści – mówi nota Bernstein.
Założyciel Tesli, Elon Musk, w ten weekend wstrząsnął inwestorami, pytając w ankiecie na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich akcji w odpowiedzi na polityczne domagania się opodatkowania niezrealizowanych zysków z udziałów. Prawie 58 proc. ankietowanych odpowiedziało tak, a akcje Tesli zamknęły się w poniedziałek o 4,8 proc. niżej.