Niemiecka gospodarka skupiona na przemyśle ucierpiała na skutek ograniczenia materiałów i transportu, rosnącej presji inflacyjnej i nowej fali Covid. Nowe zamówienia na niemieckie towary przemysłowe spadły o 6,9 proc. miesiąc do miesiąca w październiku 2021 r., po zrewidowanym w górę wzroście o 1,8 proc. we wrześniu i w porównaniu z prognozami rynkowymi o 0,5-proc. spadku. Popyt zagraniczny spadł o 13,1 proc. z powodu spadku o 3,2 proc. zamówień ze strefy euro i 18,1-proc. spadku zamówień z innych krajów, przy czym na ten ostatni wpływ miał brak dużych zamówień na maszyny i urządzenia. Z drugiej strony popyt krajowy wzrósł o 3,4 proc. Spadły nowe zamówienia na kapitał (-10,7 proc.) i dobra pośrednie (-2,7 proc.), podczas gdy popyt na dobra konsumpcyjne wzrósł o 4,3 proc. Rok do roku zamówienia w fabrykach były o 1 proc. niższe, pierwszy spadek od września 2020 r. W porównaniu z lutym 2020 r., miesiąc przed wprowadzeniem ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa w Niemczech, nowe zamówienia były wyższe o 1,7 proc.
6,9 proc. to największy spadek indeksu zmienności od sierpnia i gorszy odczyt niż przewidywał jeden ekonomista w ankiecie 23 przeprowadzonej przez Bloomberga. Niemiecka gospodarka skoncentrowana na przemyśle jest dotknięta przez ograniczenie materiałów i transportu, rosnącą presję inflacyjną i nową falę infekcji Covid-19. Czynniki te mogą spowolnić odbicie, które według OECD nadal jest poniżej poziomu sprzed kryzysu. Firmy stoją w obliczu bezprecedensowych terminów dostaw surowców, a większość producentów planuje podnieść ceny, według Ifo, który odnotował spadek wskaźnika koniunktury przez pięć kolejnych miesięcy. Zamówienia na dobra inwestycyjne odnotowały nieproporcjonalny spadek o prawie 11 proc., spowodowany spadkiem zamówień spoza strefy euro.
„Drugi gwałtowny spadek zamówień w ciągu ostatnich trzech miesięcy jeszcze bardziej pogorszył perspektywy gospodarcze" – napisało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w oświadczeniu. Jak podkreśla w swojej analizie KPMG, obecny stan niemieckiej gospodarki jest nadal w dużym stopniu kształtowany przez pandemię Covid-19. W obliczu globalnych wąskich gardeł podaży produktów pośrednich, które wstrzymują przemysł krajowy pomimo silnego popytu krajowego i zagranicznego, niemiecka gospodarka ma problemy z przekroczeniem 2 proc. wzrostu gospodarczego w 2021 r. Produkt krajowy brutto wzrósł zaledwie o 1,8 proc. w III kwartale w porównaniu z II kwartałem 2021. W związku z tym eksport również stracił impet i oczekuje się, że na razie pozostanie statyczny.