#WykresDnia: Coraz droższa energia

Ceny energii w Niemczech zbliżają się do 200 euro za MWh, w ślad za rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla.

Publikacja: 09.12.2021 09:23

#WykresDnia: Coraz droższa energia

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Foto: parkiet.com

Niemiecki kontrakt na dostawę energii na rok poszybował w górę o 10 euro, by we wtorek osiągnąć nowy dwumiesięczny szczyt, gdy ceny emisji dwutlenku węgla wzrosły do ??nowego rekordu blisko 85 euro/t. – Energia znowu przechodzi przez dach i wydaje się, że nikt tak naprawdę nie przejmuje się pogodą – powiedział jeden z handlowców.

– Fundusze inwestycyjne naprawdę grają w grę opcji kupna. Mogą uzyskać cenę węgla do 90 euro/t przed wygaśnięciem opcji. I dodał, że obecnie istnieje wiele opcji kupna z ceną wykonania 80 EUR/t, które wygasają 15 grudnia.

Podkreślił, że wzrost cen uprawnień do emisji był głównie spowodowany przez fundusze hedgingowe, a zbliżające się wygaśnięcie opcji może oznaczać spadek o 5 EUR. – Fundusze hedgingowe są jak dzieci. Nagle przestają się bawić, ale kiedy są obecne, robią dużo hałasu – podsumował.

Kontrakty również wzrosły, zyskując w tydzień 28,50 EUR do 242,50 EUR/MWh. Wzrost nastąpił pomimo niektórych prognoz przewidujących wietrzne i łagodniejsze warunki, powiedzieli uczestnicy rynku. Energia wiatrowa może osiągnąć 23,5 GW w przyszłym tygodniu, 2,9 GW powyżej normy i 3 GW więcej od poprzedniej prognozy, wynika z danych Montela Energy Quantified (EQ). Tymczasem cena kontraktu dnia następnego wyniosła 184,06 EUR/MWh w przypadku obciążenia podstawowego i 237,65 EUR/MWh w przypadku obciążenia szczytowego, co oznacza dzienny spadek o odpowiednio 32,13 EUR i 41,63 EUR. Według danych EQ średnia produkcja wiatrowa miała wzrosnąć z około 20 GW obecnie do 22,9 GW w środę, czyli o 2,7 GW powyżej normy.

Jak twierdzą analitycy, europejska referencyjna cena emisji dwutlenku węgla do końca 2021 r. może osiągnąć 100 euro (113 USD) za tonę, po wzroście o 50  proc. od początku listopada do rekordowych poziomów dzięki rosnącym cenom gazu i zbliżającym się wygaśnięciu opcji. Benchmark emisji dwutlenku węgla pobił w środę nowy rekord w wysokości 90,75 euro.

System handlu uprawnieniami do emisji (ETS), wymagający od producentów, firm energetycznych i linii lotniczych płacenia za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla, ma kluczowe znaczenie dla wysiłków Unii Europejskiej zmierzających do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto o 55  proc. w stosunku do poziomów z 1990 r. do 2030 r.

Ekonomiści ankietowani przez Reutera stwierdzili, że program wymaga cen w wysokości około 90 euro lub 100 dolarów za tonę, aby zachęcić firmy do przejścia na czystsze paliwa i technologię w celu ograniczenia emisji zgodnie z celami zawartymi w porozumieniach klimatycznych z Paryża z 2015 roku.

Handlowcy i analitycy twierdzą, że cena może wzrosnąć do 100 euro dzięki wygaśnięciu opcji i wyższym cenom gazu, co zachęca do większego wykorzystania elektrowni węglowych, które muszą kupować więcej pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, aby uwzględnić wyższe emisje.

– Eskalująca sytuacja na europejskim rynku gazu dodatkowo podnosi obecnie ceny (węglowe) – napisała w codziennym raporcie analityk Commerzbanku Barbara Lambrech. Referencyjny holenderski kontrakt gazowy na pierwszy miesiąc wzrósł w środę aż o 10  proc. w związku z prognozami chłodów, konserwacją głównej infrastruktury gazowej i napięciami między produkującymi gaz Rosją a Zachodem.

Środowe wygaśnięcie opcji również wspierało ceny emisji. – Możliwe, że ceny mogą wzrosnąć do 100 euro za tonę, aby uzyskać wszystkie otwarte odsetki na opcje kupna w ramach tego uderzenia w pieniądze – powiedział Trevor Sikorski, analityk Energy Aspects.

Analityk Berenberg, Lawson Steelespodziewa się, że cena osiągnie 110 euro do końca 2021 r., podczas gdy analityk SEB ds. surowców banku Bjarne Schieldrop powiedział, że poziom ceny 100 euro może zostać osiągnięty przed 25 grudnia.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?