– Fundusze inwestycyjne naprawdę grają w grę opcji kupna. Mogą uzyskać cenę węgla do 90 euro/t przed wygaśnięciem opcji. I dodał, że obecnie istnieje wiele opcji kupna z ceną wykonania 80 EUR/t, które wygasają 15 grudnia.
Podkreślił, że wzrost cen uprawnień do emisji był głównie spowodowany przez fundusze hedgingowe, a zbliżające się wygaśnięcie opcji może oznaczać spadek o 5 EUR. – Fundusze hedgingowe są jak dzieci. Nagle przestają się bawić, ale kiedy są obecne, robią dużo hałasu – podsumował.
Kontrakty również wzrosły, zyskując w tydzień 28,50 EUR do 242,50 EUR/MWh. Wzrost nastąpił pomimo niektórych prognoz przewidujących wietrzne i łagodniejsze warunki, powiedzieli uczestnicy rynku. Energia wiatrowa może osiągnąć 23,5 GW w przyszłym tygodniu, 2,9 GW powyżej normy i 3 GW więcej od poprzedniej prognozy, wynika z danych Montela Energy Quantified (EQ). Tymczasem cena kontraktu dnia następnego wyniosła 184,06 EUR/MWh w przypadku obciążenia podstawowego i 237,65 EUR/MWh w przypadku obciążenia szczytowego, co oznacza dzienny spadek o odpowiednio 32,13 EUR i 41,63 EUR. Według danych EQ średnia produkcja wiatrowa miała wzrosnąć z około 20 GW obecnie do 22,9 GW w środę, czyli o 2,7 GW powyżej normy.
Jak twierdzą analitycy, europejska referencyjna cena emisji dwutlenku węgla do końca 2021 r. może osiągnąć 100 euro (113 USD) za tonę, po wzroście o 50 proc. od początku listopada do rekordowych poziomów dzięki rosnącym cenom gazu i zbliżającym się wygaśnięciu opcji. Benchmark emisji dwutlenku węgla pobił w środę nowy rekord w wysokości 90,75 euro.
System handlu uprawnieniami do emisji (ETS), wymagający od producentów, firm energetycznych i linii lotniczych płacenia za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla, ma kluczowe znaczenie dla wysiłków Unii Europejskiej zmierzających do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto o 55 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r. do 2030 r.
Ekonomiści ankietowani przez Reutera stwierdzili, że program wymaga cen w wysokości około 90 euro lub 100 dolarów za tonę, aby zachęcić firmy do przejścia na czystsze paliwa i technologię w celu ograniczenia emisji zgodnie z celami zawartymi w porozumieniach klimatycznych z Paryża z 2015 roku.