REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Orange goni Play, czyli sesja telekomów

Operatorzy komórkowi nie robią o tym konferencji. Co to jest? To podwyżki cen abonamentów, na którą czekają od dawna akcjonariusze operatorów telekomunikacyjnych. Po Orange ceny podniósł właśnie Play, który przez lata przeceniał rynek. Trend zauważyły biura maklerskie i podnoszą wyceny akcji operatorów.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Właściwie trudno wskazać, która z firm rozpoczęła marsz cen ku górze. Niedawno pisaliśmy o tym, że w najnowszej ofercie Orange Polska zdecydował się podnieść ceny abonamentów za telefon komórkowy. Podwyżka nie była znacząca – o około 5 zł – ale jednak była. Pozostali operatorzy wówczas nie informowali wprost, czy szykują się do podobnych ruchów.

W środę Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play przedstawił warunki brzegowe nowej oferty, którą od piątku reklamować będzie Krzysztof Piątek, piłkarz zawodnik A.C. Milan.

Play poszedł śladem Orange Polska i w jego ofercie ceny również są o 5 zł wyższe niż do tej pory za abonament z podobnej półki usługowej. W nowej ofercie Playa najniższy abonament dla osoby nie korzystającej z oferty Multi-SIM (rodzinnej) to koszt 35 zł (wcześniej 30 zł), natomiast za pełny tzw. „no-limit" trzeba zapłacić w tym samym modelu 55 zł (wcześniej 50 zł).

Nowa oferta Playa będzie obowiązywać od piątku. Stąd też jeden z analityków zażartował: „Piątka w piątek od Piątka".

Od naszej publikacji o podwyżkach w Orange Polska ruchy cenowe operatorów zwróciły uwagę analityków giełdowych, którzy baczniej śledzą doniesienia na ten temat. Z naszych informacji wynika, że dziś oliwy do ognia dolał Santander Dom Maklerski, który wystosował do klientów raport zatytułowany „Polish telecoms. ARPU game changer" podnosząc wyceny akcji spółek. Nie znamy szczegółów raportu. Biuro na razie go nie dystrybuuje do mediów.

Podwyżki w Play zauważył także Trigon Dom Maklerski i bije się w piersi. „Właśnie się materializuje największy upside risk (ryzyko, którego ograniczenie wiąże się ze wzrostem wartości akcji - red.) na spółce – podwyżki cen po stronie ARPU mobilnego. Jeszcze dwa tygodnie temu pisaliśmy, że jest to największy potencjał do pozytywnego zaskoczenia, ale nie widzimy na razie podstaw do jego zakładania. Wszystko wskazuje na to, że byliśmy w błędzie. Kilka tygodni temu OPL ogłosił pierwsze od lat podwyżki na ofertach mobile voice, gdzie stawialiśmy tezę o chęci spółki do przyśpieszenia rotacji klientów do ofert konwergentnych” – napisali analitycy dziś rano. W raporcie wydanym dziś rano, Trigon podniósł zalecenie dla Play do "kupuj" z "trzymaj" i ustalił cenę docelową dla Play na 34 zł podnosząc ją z 29,3 zł poprzednio (Data pierwszego rozpowszechnienia: 6 czerwca 2019 r. godz.: 8:15).  

O godzinie 11.36 akcja Orange Polska kosztuje już  5,81 zł, po wzroście kursu o ponad 14 proc.. Za walor Play inwestorzy płacą 30,8 zł, o 10 proc. więcej niż w środę. Do wzrostu notowań przyłączył się Cyfrowy Polsat, za walor którego inwestorzy płacą 27,9 zł, o ponad 5 proc. więcej niż dzień wcześniej na zamknięciu sesji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA