W tym gronie jest znana sieć handlowa Smyk, dwóch producentów gier – 1C Entertainment i BoomBit – oraz technologiczna spółka Advanced Protection Systems. Szczegóły jej oferty nie są znane.

O firmie zrobiło się głośno dzięki ostatniej edycji programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. APS zaprojektowała dla PZU LAB mobilny system neutralizacji dronów. Wykrywa on i śledzi obiekty, które wtargnęły na dany teren. Przyszły debiutant ma biura w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Podkreśla, że rynek, na którym działa, jest bardzo perspektywiczny. W samych Stanach Zjednoczonych w 2022 r. jego wartość ma wynieść blisko 16 mld dol. Rozwiązania tego typu skierowane są do instytucji publicznych, obiektów strategicznych (elektrownie, tamy, lotniska, zakłady przemysłowe, stadiony) i zamożnych osób prywatnych.

Sporą grupę tegorocznych debiutantów w Warszawie stanowić będą spółki przenoszące się z rynku alternatywnego NewConnect. W KNF są już prospekty m.in. Cherrypick Games, DataWalk, Pharmeny oraz grupy XTPL. Nad przeprowadzką zastanawia się też The Farm 51, ale w jego przypadku decyzja jeszcze nie zapadła. Z naszych szacunków wynika, że obecnie minimalną kapitalizację potrzebną do przeniesienia notowań na rynek główny mają 42 spółki. Największa jest IAI: jej kapitalizacja wynosi ponad 290 mln zł. Za nią plasują się Gremi Media oraz wspomniane już XTPL i The Farm 51.

Rynek IPO na GPW od dłuższego czasu prezentuje się wyjątkowo kiepsko, ale warto odnotować, że ostatnie miesiące są trudne również dla innych parkietów. Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w III kwartale wyniosła tylko 3,9 mld euro. To spadek o 53 proc. – wynika z danych PwC.