Jaka strategia dla Play Communications

O rozwój czysto mobilnego biznesu w Polsce będzie trudno – uważają analitycy. Ich zdaniem Play postawi na redukcję kosztów.

Publikacja: 18.10.2018 05:00

Jaka strategia dla Play Communications

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Od debiutu Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, na GPW w lipcu 2017 roku do publikacji sprawozdania za I półrocze 2018 roku akcje telekomu potaniały o około 40 proc. O tyle właśnie przy okazji omawiania wyników półrocza w sierpniu ściął przyszłoroczną dywidendę nowy prezes Playa Jean-Marc Harion.

Jednak od końca września notowania akcji mobilnej sieci znowu ruszyły w dół. Jeśli przyjąć, że rynek o Play wie więcej, niż telekom mówi publicznie, może się okazać, że strategia, którą w końcu minionego miesiąca zarząd miał przekazać nadzorcom do dalszej dyskusji, niesie kolejne niemiłe niespodzianki.

Główne pytanie

Marcin Gruszka, rzecznik Playa, podtrzymuje, że zostanie opublikowana z wynikami za III kw. br., czyli 12 listopada. Co może zakładać plan?

Paweł Puchalski, szef analityków rynku akcji w Santander Biuro Maklerskie, nie przewiduje odwrotu od dotychczasowej strategii czysto komórkowego gracza.

– Nowy prezes Playa na wstępie zapewnił, że podoba mu się to podejście. Kluczowym czynnikiem ryzyka pozostaje oczywiście poziom dywidendy w przyszłych latach, i w mojej ocenie po obecnym kursie akcji widać, że rynek obawia się scenariusza dalszego zmniejszenia dywidendy, choć dystrybucja nowych drogich częstotliwości dla sieci 5G (prawdopodobnie wymagająca istotnych nakładów od każdego telekomu) wydaje się istotnie odsuwać w czasie – dodaje analityk.

Play ma spory dług, który zdaniem Fitch Ratings będzie refinansować w nadchodzących latach. – Trudno będzie istotnie zmniejszyć wskaźnik zadłużenia bez cięcia dywidendy. Inni gracze na rynku zapewne dostrzegają tę słabość Playa i mogą przyjąć strategię gry na przeczekanie – mówi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

Czeski ślad

Truizmem jest, że poprawa wyników Playa, jak każdej spółki, może wynikać ze wzrostu przychodów lub cięcia kosztów.

Play nie ukrywa, że liczy na nowych użytkowników mobilnego internetu na terenach podmiejskich. W tym kwartale pokaże nową usługę płatnej telewizji. Wiemy już, że oferta powiększy się o serwis streamingowy Paramount, należący do firmy Viacom.

Dużym tematem jest pakietyzacja usług. Przedstawiciele P4 zapewniają, że spółka nie będzie uczestniczyć w budowie światłowodów, ale nie wykluczają, że zaoferuje pakiet, korzystając z cudzej sieci.

Analitycy konfitury widzą gdzie indziej. Puchalski, pytany o nowe ścieżki rozwoju i poprawy efektywności sieci Play, wskazuje na ekspansję zagraniczną i współpracę infrastrukturalną (m.in. wzorem przeszłej współpracy Orange i T-Mobile). – W Czechach, gdzie działa trzech operatorów komórkowych, udaje się telekomom skłonić klientów do płacenia coraz wyższych ARPU za przesył danych, a nawet do ustabilizowania opłat za usługi czysto głosowe. Aplikacja tego scenariusza w Polsce dałaby szansę na wzrost EBITDA telekomów – wskazuje Puchalski.

„More of the same"?

– Dalszy rozwój na rynku komórkowym w Polsce jest dla Playa problematyczny. Rynek jest nasycony, UOKiK nie pozwala na konsolidację operatorów kablowych i stworzenie nowej oferty konwergentnej. Wydaje się też, że Playowi nie wychodzą projekty, za sprawą których miał zbudować portfel usług o wartości dodanej (VAS – red.), opartych z jednej strony na SMS-ach premium, z drugiej na kooperacji z serwisami takimi jak Tidal czy płatna telewizja. A przynajmniej nic nie wskazuje, aby skala wpływów z tego tytułu wpisywała się we wcześniejsze zapowiedzi – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Digital Poland. Zgadza się, że Play mógłby szukać sposobu na rozwój za granicą, ale bardziej wierzy w inny scenariusz. – Spodziewam się, że nowy prezes powie z angielska „more of the same" (więcej tego samego), co będzie zapowiedzią cięć kosztów, w tym osobowych. Firmy w Polsce coraz częściej zastępują konsultantów narzędziami elektronicznymi, takimi jak chatboty – mówi Mieczkowski. – Wydaje się prawdopodobne, że szukając oszczędności, Play wejdzie we współpracę z grupą Cyfrowy Polsat i sprawdzi się to, co mówił Zygmunt Solorz: na rynku zostaną dwie grupy operatorów – dodaje.

Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali