Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

Publikacja: 12.11.2019 11:06

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Wzrost produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej.

Początek bieżącego tygodnia, spokojny w Polsce ze względu na obchody Święta Niepodległości, był czasem pojawiania się wielu ciekawych informacji z rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca rozpoczęły tydzień od delikatnych zniżek, do czego przyczyniły się m.in. informacje z Arabii Saudyjskiej.

Wczoraj agencja Reuters podała, że saudyjska produkcja ropy naftowej w październiku wzrosła do 10,3 mln baryłek dziennie. Informacja ta ma negatywny wydźwięk, ale niezbyt duży, ponieważ wydobycie to, nawet po zwyżce, pozostaje w zakresie limitów ustalonych w ramach porozumienia naftowego OPEC.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dotychczas, Arabia Saudyjska produkowała mniej ropy naftowej niż mogła, aby wspierać ceny ropy naftowej i nie doprowadzać do zbyt dużej zniżki cen. Niemniej, w minionym miesiącu pojawiła się konieczność zwiększenia produkcji i uzupełnienia zapasów ropy naftowej w tym kraju po wrześniowych atakach dronowych na kluczowe saudyjskie instalacje. We wrześniu produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o 660 tys. baryłek dziennie w porównaniu z sierpniem i znalazła się na poziomie 9,13 mln baryłek dziennie.

Tymczasem już dzisiaj rano ceny ropy naftowej powróciły do wzrostów. Notowania ropy Brent oscylują w okolicach 62,00-62,50 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 57 USD za baryłkę. Pozytywnie na ceny ropy wpływają kolejne zapewnienia krajów członkowskich OPEC o tym, że kartel najprawdopodobniej przedłuży obowiązywanie porozumienia naftowego, a więc nadal będzie stał na straży cen ropy na globalnym rynku.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii zakończone wcześniej niż zazwyczaj.

W ostatnich tygodniach na rynku cukru panuje względna równowaga sił popytu i podaży. Ostatnie sesje pokazują jednak przewagę kupujących, a notowania cukru w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 12,50 centów za funt.

Na początku bieżącego tygodnia w Brazylii pojawiły się informacje o rychłym zakończeniu zbiorów trzciny cukrowej w centralnej i południowej części kraju. Ze względu na mniejszą niż zazwyczaj ilość opadów, zbiory w tym roku przebiegały wyjątkowo szybko, a niektóre cukrownie zaczęły już ogłaszać zakończenie sezonu. W drugiej połowie października br. przerobionych zostało 32,6 mln ton trzciny cukrowej, czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Produkcja cukru wyniosła 1,51 mln ton, czyli o 57% więcej rdr, natomiast produkcja etanolu znalazła się na poziomie 2,04 mld litrów, czyli o 45% więcej rdr.

Zwiększone tempo zbiorów trzciny cukrowej i podwyższona produkcja cukru obecnie zwiększają podaż surowca, jednak budzą obawy o dostateczną wielkość zapasów surowca w okresie pomiędzy zbiorami (a więc w miesiącach grudzień-marzec). Sytuacja ta może więc wspierać kupujących na rynku cukru w kolejnych miesiącach.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie