Surowce i paliwa

Czarna lista firm węglowych, które nie zasługują na finansowanie

Na dzień przed zaplanowaną na globalną skalę Strajkiem Klimatycznym organizacje pozarządowe opublikowały listę kilkuset przedsiębiorstw, które są zaangażowane w niszczącą środowisko eksploatację złóż węgla. Na liście są również największe polskie firmy z branży górniczej i energetycznej.
Foto: Bloomberg

– Nasze dane za 2019 rok pokazują, że czas cierpliwego zaangażowania w dialog z przemysłem węglowym dobiegł końca – podkreśla Heffa Schuecking z organizacji Urgewald, która stoi za Globalną Listą Wychodzenia z Węgla (Global Coal Exit List, GCEL). – Najwyższy czas, by banki, ubezpieczyciele, fundusze emerytalne i inni inwestorzy zabrali swoje pieniądze z przemysłu węglowego – dodaje.

Taką właśnie czarną listą firm, w które nie należy inwestować jest GCEL. Urgewald twierdzi, że ponad 400 z 746 wpisanych na nią firm (a do tego ponad 1400 spółek zależnych) – wbrew rekomendacjom ekspertów ds. ochrony środowiska i nawoływaniom polityków – zwiększa skalę działalności związanych z eksploatacją węgla, zamiast ją zmniejszać.

– Spółki uwzględnione na GCEL reprezentują 89 proc. produkcji węgla grzewczego na świecie oraz około 87 proc. światowych instalacji opalanych węglem – podkreślają autorzy listy. Urgewald podkreśla też, że GCEL jest najbardziej wyczerpującym wykazem takich firm – wiele z nich nie znajduje się na „czarnych listach" inwestycyjnych, jakie instytucje finansowe tworzą na potrzeby własnej „zielonej" polityki.

Wśród wymienionych na liście firm znajdziemy ponad dziesiątkę rodzimych koncernów. To Enea, Energa, Famur, PGE, PKO Cargo, PGG, PGNiG, Tauron, Veolia Polska, Węglokoks oraz ZE PAK. Drugą, nie mniej liczną, grupę stanowią koncerny zagraniczne, które działają również w Polsce – to m.in. brytyjska New World Resources NV, niemiecka HMS Bergbau AG czy czeski CEZ AS.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.