Surowce i paliwa

Koncern powinien więcej zarobić

Wysokie ceny gazu utrzymają się do końca I kwartału 2022.
Foto: Adobe Stock

W tym roku ceny gazu, zarówno na Towarowej Giełdzie Energii, jak i na innych europejskich rynkach, systematycznie biją nowe historyczne rekordy. Tymczasem mamy jeszcze astronomiczne lato, podczas którego popyt zawsze jest mniejszy niż w innych porach roku, gdyż odbiorcy co do zasady nie zużywają w tym czasie błękitnego paliwa na cele grzewcze. Wzrost zapotrzebowania na surowiec jesienią, a zwłaszcza zimą, raczej nie daje nadziei na spadki jego cen. Tak też uważa PGNiG, dominujący importer i sprzedawca gazu na krajowym rynku. „Notowania na rynkach terminowych wskazują, że obecne wysokie poziomy cen gazu utrzymają się do końca I kwartału 2022 r., a więc do końca sezonu grzewczego" – twierdzi biuro public relations PGNiG.

W tym kontekście warto zauważyć, że w piątek spotowa cena błękitnego paliwa na TGE wynosiła 317,26 zł za 1 MWh (megawatogodzina), podczas gdy na początku tego roku było to ponad 90 zł, a rok temu jedynie 55 zł. Według PGNiG ceny w transakcjach natychmiastowych zależą od wielu czynników i charakteryzują się dużą zmiennością. „To, jak ostatecznie ukształtują się ceny spotowe, będzie zależeć od wielu czynników, wśród których szczególnie istotne będą m.in.: warunki pogodowe oraz rozwój pandemii Covid-19, wielkość dostaw gazu z Rosji na rynek europejski i konkurencja cenowa ze strony krajów azjatyckich na rynku LNG" – twierdzi spółka.

Wysoki kurs gazu zazwyczaj pozytywnie wpływa na wyniki grupy PGNiG. Szczególnie dużo wówczas zarabia na wydobyciu tego surowca. W biznesie obrotu i magazynowania z jednej strony ma do czynienia ze wzrostem kosztów, ale z drugiej ze zwyżką przychodów ze sprzedaży. Na wyniki tego biznesu ma też wpływ taryfa detaliczna ustalana dla zależnej firmy PGNiG Obrót Detaliczny. Ta w czwartek została podwyższona przez URE o 7,4 proc.

Czy koncern przewiduje możliwość wnioskowania o kolejną podwyżkę w tym roku, zwłaszcza jeśli ceny gazu nadal będą wysokie? „PGNiG z uwagą obserwuje zachowanie cen rynkowych, które mają zasadnicze znaczenie dla kosztów pozyskania gazu przez PGNiG OD, które dostarcza paliwo dla odbiorców domowych. Naszym celem jest przedstawienie naszym klientom konkurencyjnej cenowo i jakościowo oferty, która zarazem pozwoli PGNiG działać w sposób rentowny" – odpowiada nam giełdowa spółka. TRF

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.