NIK krytycznie o walce rządu ze smogiem

Działania władz krajowych były dalece niewystarczające dla zapewnienia zdecydowanej poprawy jakości powietrza – uznała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarł „Parkiet".

Publikacja: 31.08.2018 05:00

NIK krytycznie o walce rządu ze smogiem

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

NIK skontrolowała działania trzech ministerstw, pięciu urzędów marszałkowskich i 13 urzędów miast i gmin w latach 2014–2017. Raport wytyka błędy ministrom energii i środowiska.

Izba zwraca uwagę, że pomimo coraz większej skali działań jakość powietrza w dalszym ciągu znacząco odbiegała od norm, a przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów i benzo(a)pirenu były na obszarze kraju powszechne. NIK zarzuciła ministrowi energii zbytnią opieszałość w przygotowaniu norm jakości dla węgla spalanego w domach. A to właśnie dym z domowych kominów jest główną przyczyną powstawania smogu. Kontrolerzy wskazali, że w lutym 2018 r. skierowano projekt dotyczący norm dla węgla pod obrady Rady Ministrów. „Niemniej zapisy w nim zawarte zabezpieczają w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego aniżeli dążenie do ochrony obywateli i środowiska naturalnego przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza" – czytamy w raporcie NIK.

To właśnie o ten projekt, zawierający m.in. limity zawartości siarki czy pyłów w węglu, toczy się w rządzie zacięta batalia. Projektowane przepisy, które minister energii skierował do konsultacji publicznych w połowie sierpnia, spotkały się z falą krytyki, m.in. ze strony resortów przedsiębiorczości i zdrowia. Po stronie ministra energii stanęły zaś górnicze związki zawodowe.

Także propozycje resortu energii dotyczące wprowadzenia w miastach tzw. stref czystego transportu czy taryfy antysmogowej na zakup energii elektrycznej mają według NIK wiele niedoskonałości i nie spełnią oczekiwanej roli. Resort energii, przy współpracy z innymi resortami, nie przygotował ponadto założeń kompleksowej polityki ochrony wrażliwych grup społecznych przed ubóstwem energetycznym.

Negatywną ocenę wystawiła NIK ministrowi środowiska. Autorzy raportu wskazują, że nie zapewnił on właściwego funkcjonowania istotnych mechanizmów systemu ochrony powietrza i nierzetelnie pełnił rolę koordynatora krajowego zadań realizowanych w tym zakresie.

Reklama
Reklama

NIK pozytywnie oceniła natomiast działania podejmowane przez ministra rozwoju i finansów, a następnie ministra przedsiębiorczości i technologii. Zwróciła przy tym uwagę na wprowadzenie ważnych regulacji dotyczących wymogów dla kotłów węglowych, które eliminują z rynku piece najgorszej jakości.

Pełny raport z kontroli działań służących ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami NIK zaprezentuje w najbliższych tygodniach.

Surowce i paliwa
JSW objęta ustawą górniczą. Pracownicy będą mogli skorzystać z osłon
Materiał Promocyjny
W poszukiwaniu nowego pokolenia prezesów: dlaczego warto dbać o MŚP
Surowce i paliwa
JSW przed trudnymi decyzjami. Plan naprawczy ma przywrócić konkurencyjność spółki
Surowce i paliwa
JSW nie stanie się częścią PGZ, ale współpraca możliwa
Surowce i paliwa
Polskie firmy mogą zyskać w wyścigu o pozyskanie surowców krytycznych
Materiał Promocyjny
Bank Pekao uczy cyberodporności
Surowce i paliwa
Będzie więcej rurociągów, terminali i magazynów
Surowce i paliwa
JSW zapowiada działania, które obniżą koszty
Reklama
Reklama