Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bezpośrednim powodem zwyżki były zapewne opublikowane w trakcie notowań informacje na temat osiągniętych w lipcu przychodów. W tym czasie wyniosły one ponad 400,4 mln zł i były aż o 54,3 proc. wyższe niż w tym samym czasie 2018 r.
Jednocześnie Unimot podał, że tak duża zwyżka wynikała głównie z wyższych wolumenów sprzedaży oleju napędowego i biopaliw. Pierwszego z tych produktów, w ujęciu miesięcznym, spółka sprzedała najwięcej w historii. Z kolei wzrost wpływów z działalności obejmującej biopaliwa wynikał z rosnącej liczby wygranych przetargów. Co ciekawe, Unimot podał dane za lipiec pomimo zaprzestania stałej publikacji miesięcznych przychodów. Zarząd uznał jednak, że powinien je ujawnić, gdyż zbyt mocno odbiegają od wyniku zanotowanego rok wcześniej. Kondycja Unimotu może się też poprawiać dzięki istotnemu ograniczeniu działalności przez Onico, do niedawna jednego z największych importerów paliw do Polski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.