Surowce i paliwa

Jacek Sasin dla „Parkietu”: w wielkim Orlenie będziemy mieć połowę udziałów

Skarb Państwa chce mieć pewność, że nikt nie dokona wrogiego przejęcia Orlenu, gdy ten już połączy się z PGNiG oraz Lotosem. – Zwiększymy swój udział w nowym podmiocie do 50 proc. – zapowiada minister aktywów państwowych w wywiadzie z „Parkietem”.
Foto: materiały prasowe

– Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecydowało, że połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie najkorzystniejszym wariantem przeprowadzenia transakcji zarówno z perspektywy finansowej, jak i czasowej. Połączenie oznacza brak konieczności inwestowania kapitału Orlenu w przeprowadzenie transakcji, a zasoby kapitałowe zostaną zachowane na potrzeby przyszłych inwestycji. Z uwagi na złożoność całej transakcji oraz ze względu na skalę i liczbę zaangażowanych podmiotów, połączenie będzie też najprostszym sposobem sprawnej realizacji – mówi nam Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

– Po przeprowadzeniu połączenia Lotosu i PGNiG z Orlenem Skarb Państwa zwiększy swój udział w nowym podmiocie do 50 proc. Zapewni to kontrolę państwa nad spółką o strategicznym znaczeniu i będzie dodatkową gwarancją bezpieczeństwa kraju. Przypomnę, że obecnie Skarb Państwa ma w Orlenie ok. 27 proc. – dodaje Jacek Sasin.

– Dążymy do ograniczenia ryzyka przejęcia kontroli nad PKN Orlen przez podmioty trzecie. To kluczowe z punktu widzenia strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Sasin.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.