Recenzje

Polskie sukcesy w imperium rosyjskim

Wielu Polaków myśli o Rosji wyłącznie negatywnie, jako o kraju historycznie nam wrogim. Podobnie bardzo wielu Rosjan dostrzega w Polsce wiecznego wroga.

"Jak stwarzaliśmy Rosję" - Mariusz Świder, wydawnictwo: Fronda

Foto: materiały prasowe

Tylko garstka przedstawicieli obu narodów jest natomiast świadoma tego, że Polacy odgrywali olbrzymią rolę w rosyjskich dziejach – nie tylko jako żołnierze wrogiej armii, powstańcy czy zesłańcy, ale również jako przedsiębiorcy, inżynierowie, lekarze, wynalazcy i artyści. Wielu rosyjskich geniuszów (np. Konstanty Ciołkowki, ojciec kosmonautyki) miało polskie korzenie. Można śmiało stwierdzić, że Polacy często zaprowadzali cywilizację na ogromnych przestrzeniach Rosji. Przesada?

Czytając książkę Mariusza Świdra „Jak stwarzaliśmy Rosję", można czuć wstyd, że tak niewiele się mówi o podobnych epizodach. Świder przytacza setki nazwisk Polaków, którzy odnosili sukcesy gospodarcze, naukowe i artystyczne w Rosji – zarówno carskiej, jak i bolszewickiej. Byli wśród nich tacy, którzy wyrzekli się polskości, ale też bardzo wielu z nich czuło się polskimi patriotami i wspierało naszą społeczność. Dowiemy się więc z tej książki m.in. o Polaku, który był jednym z największych potentatów finansowych w przedrewolucyjnej Rosji i który ostrzegł Kiereńskiego przed przewrotem bolszewickim. Przeczytamy też o tym, że 90 proc. szyn kolejowych używanych w imperium carskim było produkowanych w polskich zakładach. Możemy się zdumieć, czytając o tym, że w latach 90. hymn Rosji był oparty na polskiej pieśni religijnej lub że Polacy byli pierwszymi ministrami spraw zagranicznych Rosji carskiej (ks. Czartoryski) i Rosji bolszewickiej (Worowski). Polka – Marta Skowrońska – zasiadała natomiast w XVIII w. na carskim tronie. Dmitrij Rogozin, obecny rosyjski wicepremier, przyznaje się zaś do pochodzenia od polskiego rodu Mitkiewiczów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.