REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Rafako wchodzi w rynek elektrobusów

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Rafako przedstawi trzy prototypy pojazdów elektrycznych. Będą to modele w odpowiednich konfiguracjach rynkowych, przygotowane do testów w różnych warunkach komunikacyjnych, w tym także wersja pojazdu szkolnego jako alternatywa dla dawnego „gimbusa”.
Foto: materiały prasowe

To nowość w segmencie produktów Rafako, który dotychczas zajmował się produkcją kotłów energetycznych oraz instalacji dla elektrowni, elektrociepłowni i spalarni.

Jak wyjaśnia zarząd spółki, szuka ona nowych kierunków rozwoju, w dużej mierze powiązanych z energetyką. Branża aut elektrycznych ma ogromny potencjał.

Według raportu „Electric Buses 2018-2038" do 2028 roku rynek autobusów elektrycznych będzie wart 500 miliardów dolarów na całym świecie. - Za rozwojem tego segmentu przemawia wiele korzyści. Elektryczne pojazdy są ciche i nie zanieczyszczają powietrza, co znacznie poprawia komfort życia w miastach. Kolejnym argumentem jest specyfika wykorzystania autobusu w ruchu miejskim – wyjaśnia Michał Maćkowiak, lider projektu w Rafako. - Jazda komunikacją miejską związana jest z częstymi postojami, a najczęściej stosowane w autobusach silniki spalinowe najbardziej zużywają się i spalają najwięcej paliwa właśnie podczas ruszania z miejsca. Silniki elektryczne są pod tym względem znacznie bardziej wydajne i dynamiczniejsze, a dodatkowo dają możliwość odzyskiwania energii przy hamowaniu i umożliwiają płynne przyspieszanie bez szarpnięć w całym zakresie prędkości, przez co autobusy elektryczne są bardziej komfortowe.

Zespół odpowiedzialny za projekt autobusu elektrycznego budowany jest już od dwóch lat - składają się na niego specjaliści od IT, elektroniki i mechaniki o bogatym doświadczeniu na rynku motoryzacyjnym i transportowym. Rafako dokonało dogłębnej analizy rynku autobusowego i nawiązało współpracę z firmami projektowymi i badawczymi oraz kluczowymi producentami na rynku automotive.

Projekt elektrobusu powstaje całkowicie od zera. - Dzięki temu nasze rozwiązanie uwzględnia wszystkie specyficzne dla napędu eklektycznego potrzeby i wykorzystuje najnowsze trendy na rynku światowym, nadając nowym pojazdom zalety, które będą w stanie sprostać wysokim wyzwaniom technicznym i wymaganiom klienta – dodaje Maćkowiak.

Rafako ma podpisane umowy z gminami zainteresowanymi testami prototypów takich autobusów. – Dzięki testom terenowym uda nam się wybrać optymalne parametry napędu i baterii, przeanalizować oprogramowanie zarządzające energią, zmaksymalizować osiągi i zminimalizować zużycie energii. W praktyce w pracach projektowych jesteśmy na ostatniej prostej i nie mogę się doczekać, kiedy autobusy z logo Rafako wyjadą na ulice – dodaje Maćkowiak.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA