Parkiet PLUS

Szanse i zagrożenia dla branży tworzyw sztucznych

Z jednej strony systematycznie zwyżkuje popyt i liczba zastosowań dla plastiku, a z drugiej rosną koszty i pogłębia się negatywny wizerunek tworzyw jako materiału nieekologicznego.
Adobe

Od co najmniej kilku lat ogólny popyt na wyroby z tworzyw sztucznych w Polsce rośnie w tempie kilku procent rocznie. Co ważniejsze, zwyżki są znacznie większe niż średnia unijna. W powszechnej opinii taka tendencja powinna się utrzymać jeszcze przez minimum kilka lat.

Wzrostu zużycia tworzyw spodziewa się w najbliższych latach m.in. Erg. W ocenie zarządu wpływ na zwyżki na pewno będzie miał wzrost gospodarczy w naszym kraju. – Jednocześnie należy uwzględniać zmiany w strukturze zużycia poszczególnych grup tworzyw sztucznych. Obserwując aktualną sytuację, uzasadniona wydaje się być opinia, że zapotrzebowanie rynku na tworzywa z grupy poliolefin powinno rosnąć – mówi Grzegorz Tajak, prezes Ergu. W jego ocenie do stagnacji w branży może dojść w przypadku wystąpienia kryzysu ekonomicznego na świecie. Niezależnie od tego można oczekiwać spadku popytu na niektóre grupy wyrobów ze względu na unijne regulacje. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenia i zakazy dotyczące niektórych produktów z tworzyw, np. sztućców jednorazowego użytku. Z drugiej strony już teraz widać, że przedsiębiorstwa wprowadzają na rynek bardziej ekologiczne substytuty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.