Parkiet PLUS

Państwo Środka ma klucz do globalnych zmian klimatycznych

Deklaracje pekińskich decydentów o osiągnięciu neutralności klimatycznej w 2060 roku jak na razie wyglądają na mydlenie oczu Zachodowi. W ChRL wcale bowiem nie odchodzi się od węgla.

Chiny w ostatnich latach zbudowały wiele elektrowni węglowych, a kolejne budują i projektują. Prąd z węgla zasila wielkie zakłady metalurgiczne oraz fabryki, w których produkuje się panele słoneczne. Zachodni boom na zieloną energetykę jest w dużym stopniu napędzany chińskim węglem.

Foto: Shutterstock

Rządy państw Zachodu przekonują swoich obywateli, że powinni ponieść wyrzeczenia w celu ochrony świata przed zmianami klimatycznymi. Mówią im, że powinni rezygnować z podróży lotniczych, jeść mniej mięsa i rzadziej się kąpać. Zmianie nawyków konsumenckich ma służyć m.in. unijny plan Fit for 55, mający służyć osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Sami Europejczycy, choćby nawet cofnęli się do ery preindustrialnej, klimatu jednak nie uratują. Wszak według danych Rhodium Group w 2019 r. cała UE odpowiadała za 6,4 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. To mniej niż emitują Indie (6,6 proc.) i niewiele w porównaniu z Chinami, które odpowiadały wówczas za 27 proc. globalnych emisji. W 2019 r. Chiny wysłały do atmosfery ponad 14 gigaton gazów cieplarnianych (licząc w ekwiwalencie CO2), czyli więcej niż wszystkie kraje rozwinięte razem. Bez współpracy Chin niemożliwe jest zrealizowanie celów klimatycznych. Pekin jak na razie daje Zachodowi sygnały, że zamierza z nim współpracować w tym dziele. Prezydent Xi Jinping zapowiedział przecież w zeszłym roku, że w 2060 r. ChRL osiągnie neutralność klimatyczną, a szczyt chińskich emisji CO2 przypadnie na 2030 r. W ostatnim planie pięcioletnim zapowiedziano już redukcję emisji. Te deklaracje są brane przez Zachód za dobrą monetę, a w międzyczasie Chiny robią coś odwrotnego – zwiększają rolę węgla w swojej gospodarce.

Czarne złoto zawsze w cenie

Od 1990 r. chińskie emisje gazów cieplarnianych wzrosły o 350 proc. Przez ostatnią dekadę zwiększyły się o 25 proc. Chiny mogą się bronić, że jako kraj liczący ponad miliard mieszkańców nie mogą uniknąć tego, że mają duży wpływ na środowisko naturalne. Wielkość emisji gazów cieplarnianych na 1 mieszkańca wynosiła tam w 2019 r. 10,1 ton i zbliżyła się do średniej dla krajów OECD (10,5 tony). W 2020 r. prawdopodobnie już ją przekroczyła. Chinom co prawda wciąż daleko pod tym względem do USA (17,6 ton), ale jeśli trend się utrzyma, to w niezbyt dalekiej przyszłości pod tym względem „zdetronizują" swojego rywala. Zwłaszcza że nadal budują na potęgę elektrownie węglowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.