Okiem eksperta

Widmo jeszcze wyższej inflacji krąży po rynku

Zgodnie ze scenariuszem bazowym globalny rynek akcji wraz ze zbliżającym się posiedzeniem Fedu stał się bardziej nerwowy i niepewny obranego kierunku.

Kamil Hajdamowicz, doradca inwestycyjny, Vienna Life TU na Życie, Vienna Insurance Group

Foto: parkiet.com

Przysłowiowej oliwy do ognia dolały w ubiegłym tygodniu dane o sprzedaży detalicznej w USA, która w sierpniu nieoczekiwanie wzrosła, pokazując powrót siły amerykańskich konsumentów. Patrząc nieco szerzej na te dane, można wnioskować, że wpływ wariantu Delta wydaje się słabnąć. Co prawda jeden lepszy odczyt nie oznacza jeszcze trendu, ale biorąc pod uwagę dane z wydatków kartami Amerykanów, tendencja wydaje się pozytywna. Co tym samym sprawia, że opóźnienie przez Fed taperingu kolejny raz stanęło pod znakiem zapytania.

Na naszym krajowym makroekonomicznym podwórku najwięcej emocji w ubiegłym tygodniu wzbudził sierpniowy odczyt inflacji, która zanotowała wzrost do 5,5 proc. r./r. Wyższych odczytów CPI należy szukać dopiero w roku 2001 r., co oznacza 20-letni szczyt. Jednak raczej trudno oczekiwać zdecydowanej reakcji RPP, która z dużym prawdopodobieństwem w dalszym ciągu trzymać się będzie przyjętej argumentacji, zgodnie z którą za wzrost cen odpowiadają czynniki poza kontrolą Rady, przede wszystkim ceny paliw i energii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.