Obligacje

Obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu nie chcą tanieć

Papiery korporacyjne o stałym kuponie są rzadkością na rodzimym rynku. Mimo że obligacje skarbowe o podobnej konstrukcji ostro taniały w ostatnich tygodniach, papiery korporacyjne tanieją od niedawna i tylko nieznacznie.
Foto: materiały prasowe

Istnieje kilka powodów, dla których obligacje korporacyjne tanieją wolniej niż skarbowe lub gwarantowane przez Skarb Państwa. Pierwszym i najważniejszym jest płynność. Zadłużenie Skarbu Państwa sięgało na koniec września prawie 1,15 bln złotych. Z tej kwoty „tylko" 761 mld zł to obligacje wyemitowane na krajowy rynek. Przy czym odwrotnie niż korporacje, Skarb Państwa finansuje się głównie instrumentami o stałym oprocentowaniu. Na rynkowe obligacje (rynkowe, bo MF wyróżnia osobno obligacje oszczędnościowe dla inwestorów indywidualnych) o stałym oprocentowaniu przypadło prawie 542 mld zł. Dla porównania – cała korporacyjna część Catalyst to ok. 45 mld zł. Innymi słowy – żaden prywatny emitent nie może równać się ze Skarbem Państwa pod względem wartości wyemitowanego długu, a to już samo z siebie oznacza większą płynność handlu i bardziej rynkowe wyceny.

W zestawieniu powyżej zebraliśmy wszystkie wyceniane na Catalyst obligacje o stałym oprocentowaniu i maksymalnie długim terminie zapadalności (w przypadku Kruka zestawienie obejmuje dwie serie, o czym niżej). Obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa obligacje BGK mają w tym zestawieniu dłuższe terminy zapadalności, co częściowo tłumaczy ich głębszą przecenę. Ale seria DS0725 w tym samym czasie potaniała o 8,3 proc., w porównaniu z np. 2,1 proc., o które potaniały papiery PCC Exol zapadające w niemal tym samym czasie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.