REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

W ubiegłym roku poprawiła się sytuacja firm windykacyjnych

Kredyt Inkaso i Kruk zwiększyły zadłużenie, ale – o czym wiemy – ta pierwsza spółka zdołała pozyskać finansowanie refinansujące zapadający dług. Best z kolei zadłużenie ogranicza.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Spośród spółek windykacyjnych, które zdecydowały się w przeszłości na przeprowadzenie publicznych emisji obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych, największą zagadką była sytuacja Kredyt Inkaso. Na koniec roku wskaźnik zadłużenia netto osiągał wysokie 1,98x kapitału własnego, a posiadane wierzytelności stanowiły zaledwie 1,33x wartości zadłużenia finansowego netto. Przy rosnących kosztach w biznesie windykacyjnym i wobec perspektywy zapadających w tym roku obligacji wartych 160 mln zł Kredyt Inkaso nie miało szans na sfinansowanie wykupów obligacji z działalności operacyjnej, chyba że zdecydowałoby się na sprzedaż aktywów.

Już wiemy, że problem z finansowaniem został rozwiązany – pod koniec kwietnia windykator zamknął rekordową w historii branży emisję obligacji wartą 210 mln zł, a wpływy wykorzystał do przedterminowego wykupu starszych serii wartych 250,5 mln zł. Prawdopodobnie więc w raporcie za II kwartał kalendarzowy (ale I kw. obrachunkowy – rok obrachunkowy w KI kończy się 31 marca) inwestorzy będą mogli stwierdzić, że struktura zapadalności zobowiązań Kredyt Inkaso uległa znaczącej poprawie, a jeśli firma zdołała wypracować dodatni cash flow, poprawie mogły ulec także wskaźniki zadłużenia, o czym przekonamy się nieco wcześniej, bo w raporcie za rok 2017/2018.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA