Badanie będzie przeprowadzone w kilku ośrodkach onkologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych. Celem jest ustalenie profilu bezpieczeństwa związku oraz rekomendowanej dawki do dalszych etapów rozwoju klinicznego, a także wstępna ocena skuteczności przeciwnowotworowej.

Związek SEL120 jest wynalezionym i rozwiniętym przez Selvitę może znaleźć zastosowanie w leczeniu przede wszystkim nowotworów hematologicznych oraz guzów litych, jak rak jelita grubego czy rak piersi. Mechanizm działania związku obejmuje modulację różnorodnych onkogennych szlaków transkrypcyjnych i nie pokrywa się z istniejącymi obecnie terapiami. Dzięki temu SEL120 ma stanowić unikalny i nowatorski element terapii onkologicznej.

W sierpniu 2017 r. Selvita nawiązała strategiczną współpracę z LLS, największą na świecie fundacją z USA, której celem jest walka z nowotworami krwi. Kooperacja dotyczy dalszego rozwoju przedklinicznego oraz klinicznego SEL120 w ostrej białaczce szpikowej (AML) oraz innych potencjalnych wskazaniach w obszarze nowotworów układu krwiotwórczego.

Na mocy kontraktu LLS zobowiązała się dofinansować prace rozwojowe dotyczące SEL120 kwotą do 3,25 mln USD w ramach swojego sztandarowego programu Therapy Acceleration Program® (TAP). Jego celem jest identyfikacja, wsparcie merytoryczne oraz finansowanie rozwoju innowacyjnych projektów, które mają potencjał zmienić obecne standardy leczenia pacjentów z nowotworami krwi.

Od rana wartość waloru Selvity urosła o ponad 2,3 proc. do ceny 60,4 zł. Kapitalizacja spółki biotechnologicznej wynosi obecnie 974,2 mln zł.