Medycyna i zdrowie

Celon z dofinansowaniem. Kurs w górę

Wniosek spółki o dotację projektu dotyczącego kandydata na lek w terapii chorób płuc, w tym powikłań Covid-19, został zarekomendowany przez NCBiR do dofinansowania.
Foto: materiały prasowe

Całkowity koszt projektu został określony na około 46,9 mln zł, a rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 27,2 mln zł.

"Celem projektu jest niekliniczne i kliniczne potwierdzenie skuteczności oraz bezpieczeństwa związku CPL116 - innowacyjnego inhibitora kinaz JAK/ROCK opracowanego w Celon Pharma w podaniu inhalacyjnym we wskazaniach: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Przewlekłe choroby układu oddechowego o podłożu zapalnym i zwłóknieniowym dotykają milionów osób na świecie" – czytamy w komunikacie.

Spółka oczekuje, że podanie wziewne pozwoli na zmniejszenie dawki oraz ograniczy występowanie efektów ubocznych. Zakres prac objętych projektem obejmuje wytworzenie substancji czynnej oraz przeprowadzenie badań przedklinicznych potwierdzających efektywność leku i profil farmakokinetyczny po podaniu inhalacyjnym.

„W kolejnych etapach planowane jest opracowanie formulacji przy wykorzystaniu nowoczesnego inhalatora suchego proszku oraz przeprowadzenie badania toksykologicznego w podaniu inhalacyjnym związku" – czytamy w raporcie. Z kolei ostatnim etapem prac będzie ocena wyprodukowanego leku inhalacyjnego w ramach badań klinicznych pierwszej i drugiej fazy.

Celon Pharma jest największą - pod względem kapitalizacji – spółką biotechnologiczną notowaną na warszawskim parkiecie. W czwartek przed południem jej akcje drożeją o prawie 5 proc. do 48,5 zł. Implikuje to kapitalizację sięgającą 2,2 mld zł. Spółka ma ambitne plany, akcjonariusze 16 lutego będą decydować o upoważnieniu zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego poprzez emisję do 15 mln akcji. Spółka chce pozyskać około 160 mln euro na planowane inwestycje.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.