Kryptowaluty

Bezpieczne przystanie dla magnatów bitcoinowych

Gdy jedne kraje uderzają w „wydobycie" bitcoinów, inne kuszą przedsiębiorców kryptowalutowych niskimi podatkami i tanim prądem.

Kopalnie bitcoinów zużywają ogromne ilości prądu. Możliwość zaoszczędzenia na energii elektrycznej przyciąga więc przedsiębiorców z branży kryptowalut do krajów, w których prąd jest tani.

Foto: Bloomberg

Niedawne uderzenie chińskich regulatorów w tzw. kopalnie kryptowalut bardzo mocno dotknęło rynek. Kurs bitcoina spadł w zeszłym tygodniu poniżej 30 tys. USD. Chiny jak dotąd odpowiadały za około 65 proc. globalnego wydobycia bitcoinów. Wprowadzanie zakazów tego typu działalności przez władze kolejnych chińskich prowincji zapewne nie będzie ostatnim krokiem wymierzonym w branżę kryptowalutową w Państwie Środka. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy nagle stracą zainteresowanie wirtualnymi walutami. Po prostu zaczną je wydobywać w innych krajach. Przeprowadzki kopalń już się zaczęły. Eunice Yoon, dziennikarka CNBC, opublikowała na Twitterze zdjęcia z lotniska w Kantonie pokazujące stos pudeł czekających na wysyłkę do Baltimore. W pudłach tych, ważących łącznie 3 tony, znajdowały się komputery do wydobywania bitcoinów. Thomas Heller, dyrektor biznesowy w spółce Compas Mining, oszacował, że w całych Chinach mogło zostać wyłączonych ostatnio 526 tys. komputerów używanych do „kopania" bitcoinów, więc 80 tys. ton sprzętu może zostać wysłane do innych krajów. Z exodusu chińskich „kopaczy" chcą skorzystać m.in. Floryda i Salwador.

Salwadorska nadzieja

Właściciele kopalń bitcoinów nie są wybredni, jeśli chodzi o lokalizacje dla swoich biznesów. Zależy im przede wszystkim na dobrej jakości połączeniach internetowych oraz na w miarę taniej elektryczności. Czynnikami branymi pod uwagę są również kwestie podatkowe i prawne, czyli czy będą mogli legalnie „wydobywać" kryptowaluty i czy ich działalność będzie objęta małymi lub wręcz zerowymi podatkami. Mogą więc nagle uznać, że jakiś egzotyczny kraj jest dla nich rajem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.