Kryptowaluty

Bitcoin już po halvingu. Jak wpłynął i jak będzie wpływał na notowania?

Spadek nagrody o połowę nastąpił w poniedziałek wieczorem. Notowania kryptowaluty wykazywały ostatnio podwyższoną zmienność, pojawiło się też trochę newsów podgrzewających atmosferę.
Foto: AFP

Od kilku tygodni fani kryptowalut odliczali na Twitterze bloki do trzeciego w historii halvingu bitcoina. Ostatni blok z nagrodą 12,5 BTC, o numerze 629 999, został wydobyty w poniedziałek 11 maja o godzinie 19.23. Szczęśliwym górnikiem był jeden z najstarszych mining pooli – F2Pool. By uczcić ten mały jubileusz i nawiązać do idei Satoshiego Nakamoto, w bloku umieszczono informację o następującej treści: „NYTimes 09/Apr/2020 With $2.3T Injection, Fed's Plan Far Exceeds 2008 Rescue". W wolnym tłumaczeniu: „Fed drukował, gdy bitcoin startował, Fed drukuje i teraz...". Kolejny blok i następne 209 999 (halving odbywa się co 210 000 bloków) będą wydobywane za nagrodę w wysokości 6,25 BTC. I to jest główna zmiana, która nastąpiła w sieci najbardziej popularnej kryptowaluty. Wiedział o niej każdy zainteresowany tym obszarem, bo była zaprogramowana w skrypcie. Wokół samego wydarzenia działo się jednak trochę więcej mniej lub bardziej oczekiwanych rzeczy.

Oczekiwania i spekulacja

Na trzy dni przed halvingiem, po raz pierwszy od 2,5 miesiąca, kurs bitcoina wzrósł do 10 000 USD, co sugerowało, że gra pod zmniejszenie nagrody rozkręciła się na dobre. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze typu: „to the moon", „lambo", a także gify ze startującą rakietą. Optymizm podkręcały też informacje medialne. Bloomberg donosił, że słynny inwestor Paul Tudor Jones inwestuje w bitcoina, bo chce w ten sposób zabezpieczyć się przed inflacją. Spodziewa się on bowiem, że aktualna polityka Fedu doprowadzi do, jak to nazwał, „Great Monetary Inflation". Zdaniem Jonesa bitcoin przypomina złoto z lat 70. Ponadto znany inwestor spodziewa się, że trwająca epidemia przyspieszy proces cyfryzacji walut, co także jest argumentem wspierającym kryptowaluty. Jak informował serwis bitcoin.pl, Paul Tudor Jones posiada w kryptowalutach około 1 proc. aktywów swojego funduszu. Przy wartości tych ostatnich sięgającej 21 mld USD, daje to kwotę rzędu 210 mln USD. Jak na rynek kryptowalut, to całkiem sporo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.