8 spółek z sygnałami kupna

Prof. Krzysztof Borowski, był gościem Piotra Zająca w piątkowym Parkiet TV. To był cykliczny odcinek, w którym przyglądamy się wykresom wybranych spółek z warszawskiej giełdy.

Publikacja: 19.03.2021 14:00

8 spółek z sygnałami kupna

Foto: parkiet.com

Pierwsza proponowana przez pana spółka to przedstawiciel branży IT – Atende. Na wykresie widać trend wzrostowy, a ostatnio coś w rodzaju formacji spodka na wysokich poziomach i wyjście na historyczne maksima. Gdzie jest sufit?

Faktycznie cena utworzyła formacją podobną do spodka czy też muszli – jak ujmuje to w swoich książkach Bulkowski. Cena osiągnęła ATH i jeśli to zapowiedź zwyżek, to spodziewam się ruchu o 20/30 proc. i dopiero kolejnej korekty, być może w formie trendu bocznego, jak w przeszłości. Wskaźniki wyglądają zachęcająco. Zwracam uwagę na MACD, który zakręcił w górę nad linią 0. Linie +DI i –DI też pokazały kupno. To co mnie martwi, to mały wolumen obrotu na czwartkowej, białej świecy. Niemniej można to skompensować przez wzrost wskaźnika Akumulacja/Dystrybucja. Oscylatory mają jeszcze potencjał wzrostowy, trend główny jest zwyżkowy, więc perspektywy krótkoterminowe są dobre.

Druga propozycja do Erbud z branży budowlanej. Tu też mamy trend wzrostowy i fazę wychodzenia z korekty spadkowej.

Zgadza się. Wybierając spółki do dzisiejszego programu stawiałem na te w wyraźnym trendzie, gdzie wykresy sugerują, że prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek jest większe niż ryzyko zwrotu. Stąd też Erbud. Cena jest po korekcie i zawężeniu wstęgi Bollingera. Ostatnio kurs wyszedł na nowy szczyt, a więc mamy klasyczny sygnał kontynuacji. Na MACD, ROC i wskaźniku ruchu kierunkowego pojawiły się wskazania kupna. Poza tym Stochastic pokazał kupno w paśmie neutralnym, co wskazuje na dużą siłę waloru. Kurs przebił w czwartek górną wstęgę Bollingera, co może prowokować cofnięcie. Ale patrząc szerzej, mamy tu podręcznikowy wręcz przykład wzrostowego trendu.

Kolejny typ to Ferro, producent armatury sanitarnej. Początek roku to ruch boczny, ale ostatnio widać próbę powrotu do głównego trendu wzrostowego.

Ta próba trwa już mniej więcej miesiąc i wygląda obiecująco. Kurs przebił maksimum z początku roku, a zachowanie MACD, +DI/-DI i Stochastic jest równie obiecujące, jak na Erbudzie. Proszę zwrócić uwagę, że typowane spółki to podmioty o relatywnie niskiej kapitalizacji, co oddaje ogólną sytuację na naszym rynku. WIG20 tkwi w konsolidacji i trudno w jego portfelu znaleźć spółkę pod grę z trendem.

Na wykresie kolejnej spółki – Lubawy – widać długoterminowy trend boczny, a więc sytuacja trochę różni się od poprzedników. Ostatnio widać podejście do górnej granicy. Gramy pod wybicie?

Zakładam, że ten opór pęknie, choć nie wiem czy nastąpi to lada dzień. Zwłaszcza, że ostatni ruch doprowadził do przebicia górnej wstęgi Bollingera. Podoba mi się jednak to, że ostatnie białe świece są potwierdzone wyższym wolumenem. Poza tym MACD, po przestoju na linii 0, w końcu ruszył w górę. I jest to wyraźny ruch, który moim zdaniem jest bardziej wiarygodny niż poprzednie zwroty, które w trendach bocznych często są fałszywymi sygnałami. Ostatni trend potwierdza wskaźnik ruchu kierunkowego, a także wzrost Akumulacja/Dystrybucja. Wygląda na to, jakby rynek faktycznie szykował się do wybicia.

Kolejna propozycja to Mercor, spółka zajmująca się systemami przeciwpożarowymi. Na wykresie widać serię dziewięciu wzrostowych sesji z rzędu. Te ruchu są niewielkie, rzędu 1-2 proc. dziennie, ale konsekwentne. Jak długo to potrwa?

Często właśnie po takiej dziewiątce dochodzi do korekty. Jeśli tu się to potwierdzi, to powinna ona sięgnąć linii trendu. Ta ostatnia pokrywa się ze szczytem sprzed dwóch miesięcy, więc takie schłodzenie byłoby naturalne i stanowiłoby dobry grunt pod odbicie. Ja preferuję papiery, która powoli wspinają się na szczyty, choć rozumiem tych, którzy w poszukiwaniu adrenaliny grają na zmienności rzędu 50 proc. Na możliwość schłodzenia Mercora wskazują też powoli oscylatory, ale w szerszym ujęciu papiery wydaje mi się atrakcyjny. Dodam tylko, że charakterystyczne jest to, że kurs Mercora porusza się wzdłuż górnej wstęgi Bollingera. Nie przebija jej. Taki stan może trwać dłużej, a korekta może być płytsza niż się spodziewamy.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej gorących branż na GPW, czyli fotowoltaiki. Reprezentuje ją ML System. Na wykresie widać szeroki spodek, który właśnie wieńczony jest uchem. Czy to sygnalizacja nadchodzących zwyżek?

Ja kibicuje „zielonym rozwiązaniom", choć zdaję sobie sprawę, że słowo „fotowoltaika" stało się tym, czym kiedyś „e-commerce" czy „dotcom". Co do wykresu ML System, faktycznie widać na wykresie długoterminowy spodek z uchem i teraz cena zbliża się do oporu wyznaczonego przez ostatni, charakterystyczny, czarny korpus dziennej świecy. Wstęga Bollingera wyraźnie się zawęziła, więc wydaje mi się, że rynek czeka na wybicie w górę. Wskaźniki są na razie neutralne. Warto obserwować.

Przedostatnie wskazanie to Stalprofil. Wykres podobny do dwóch pierwszych – trend, korekta i próba wyjścia. Gramy z trendem?

Tak. Ruch wzrostowy trwa już od kilku miesięcy i jest wyraźnie zarysowany. Dopóki notowania utrzymują się powyżej linii trendu, dopóty gramy zgodnie z jego kierunkiem. Warto zauważyć, że cena przebiła opór 10 zł, a potem przetestowała go od góry i znów ruszyła na północ. Kurs utrzymuje się powyżej 13-sesyjnej średniej, więc od strony AT Stalprofil wygląda obiecująco.

I ostatnie wskazanie – Votum, kancelaria odszkodowawcza. Przez rok kurs poruszał się w bok i nie mógł przebić 15 zł. W końcu się udało. Czy to nowy rozdział hossy?

Zakładam, że to ostatnie wybicie zainicjuje ruch wzrostowy. Zwłaszcza, że takiemu scenariuszowi sprzyjają wskaźniki, m. in. zawracający w górę na linii 0 MACD. Ostrzegam jednak, że takie wybicia, choć klarowne i zachęcające, bywają niestety fałszywymi sygnałami.

Cała rozmowa dostępna na: https://www.youtube.com/watch?v=f43pf2cM3lY

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności