Inwestycje alternatywne

Nowa rzeczywistość rynku crowdfundingu? Nie do końca

10 listopada w życie weszło unijne rozporządzenie dotyczące finansowania społecznościowego. Rynkowe zmiany stoją jednak w miejscu i czekają na krajową ustawę.
Foto: Adobestock

Właśnie dziesiąty dzień listopada miał być przełomowy przede wszystkim dla rynku crowdfundingu udziałowego i pożyczkowego. Unijne rozporządzenie 2020/1503 miało przynieść m.in. zmiany dotyczące możliwości prowadzenia emisji na terenie krajów Wspólnoty czy zwiększyć limit zbiórek do 5 mln euro. Pojawić miała się także tablica ogłoszeń, dzięki której inwestorzy mogliby kupować i sprzedawać udziały. Zamiast tego jednak mamy stanowisko UKNF, z którego wynika, że pozostaje czekać na ustawę.

Wszystko po staremu?

Brak ustawy nie oznacza jednak, że na rynku nie zaszły żadne zmiany. – Wejście w życie rozporządzenia rozpoczęło okres przejściowy, co w krajowych warunkach oznacza niestety chwilowe wstrzymanie rozwoju rynku, wręcz jego zamrożenie. Obecnie na dotychczasowych zasadach mogą działać tylko platformy, które działały przed 10 listopada 2021 r. Muszą one jednak do 10 listopada 2022 r. uzyskać zezwolenie na działanie w charakterze dostawcy usług finansowania społecznościowego. Rozpoczęcie okresu przejściowego oznacza też, że wszystkie podmioty, które chciałyby prowadzić taką działalność, muszą wystąpić o zezwolenie. Natomiast z uwagi na to, że nie uchwalono przepisów krajowych wskazujących organ wydający zezwolenie, nie ma do kogo składać wniosków – mówi „Parkietowi" Joanna Róg-Dyrda z kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy, która zgłosiła propozycje poprawek do projektu ustawy. Brak możliwości składania wniosku oraz obawy o to, że ten nie zostałby rozpatrzony do 10 listopada 2022 r., co zmusiłoby firmy do zawieszenia działalności, powodują, że te szukają innego wyjścia z sytuacji. – Od 10 listopada istnieje możliwość rozpoczęcia procesu uzyskiwania zezwolenia i prowadzenia działalności przez platformy w nowym reżimie prawnym w innych państwach UE. Otrzymujemy zapytania o możliwość uzyskania takiej licencji właśnie za granicą – stwierdził Michał Karwasiński, partner w kancelarii Karwasiński Szpringer i Wspólnicy, która również zgłosiła swoje poprawki do projektu ustawy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.