REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

W środę poznamy warunki oferty Aliora

W środę Alior Bank opublikuje prospekt emisyjny. W piątek został on zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. To oznacza, że wkrótce rozpocznie się roadshow.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MSt Magda Starowieyska

Oferta publiczna będzie składać się z emisji nowych akcji oraz sprzedaży części istniejących, przez inwestora banku,  grupę Carlo Tassara. Bank podał, że z  emisji nowych akcji  planuje pozyskać 700 mln zł.

Bank podał, że po zakończeniu oferty przewidywany free float akcji ma przekroczyć 50 proc. Z naszych informacji wynika, że w rękach dotychczasowego akcjonariusza może pozostać około 30 proc. akcji. Oferta w zdecydowanej większości skierowana jest do inwestorów instytucjonalnych, w dużej części zagranicznych, ale bank liczy także na inwestorów indywidualnych, a  dla tych którzy są klientami banku będą specjalne zachęty. Prezes banku  Wojciech Sobieraj powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla „Rz" , że debiut na giełdzie  może nastąpić bardzo szybko. W dalszej perspektywie chce, żeby Alior znalazł się w  WIG20.

Na szybkie wejście do tego indeksu  szanse są małe, bo jak wynika z  wyliczeń analityków, obroty akcjami od momentu debiutu do końca stycznia musiałyby wynieść 2 mld zł, a wartość akcji znajdujących się  w wolnym obrocie musiałaby sięgnąć 2,5 mld zł.

Wczoraj Andrzej Klesyk, prezes PZU cytowany przez agencję PAP,  powiedział, że OFE PZU będzie przyglądał się ofercie publicznej Alior Banku i może kupić pewien pakiet akcji, ale nie wyższy niż 5 procent.

- Możemy kupić taki pakiet, którego nabycie nie pociągnęłoby za sobą konieczności ujawnienia stanu naszego posiadania - powiedział Klesyk. Poinformował, że gdyby oferta publiczna Alior Banku się nie powiodła, to PZU jest gotów wrócić do rozmów z  właścicielem banku o objęciu pakietu akcji banku.  - Złożyliśmy wspólnie z funduszem Apax jakiś czas temu ofertę kupna Alior Banku. Oferta pozostaje na stole, ale w przypadku ewentualnego niepowodzenia IPO, w nowej sytuacji rynkowej, będziemy dyskutowali nad jej warunkami finansowymi - powiedział Klesyk.

Alior bank rozpoczął działalność pod koniec 2008 roku. Zysk netto banku po trzech kwartałach 2012 r. wyniósł 223 mln zł i był prawie trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. Wskaźnik zwrotu na kapitale ROE wyniósł 23,2 proc. i jest jednym z najwyższych w sektorze. Alior ma już 1,4 mln klientów, w tym uruchomiony w połowie tego roku Alior Sync obsługuje 100 tys. osób.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA